EIK: HIV-haigele kinnipeetutele tuleb läbi viia ravimite taluvuse test

Euroopa Inimõigust Kohus (EIK) leidis lahendis Maylenskiy vs Venemaa, et Venemaa viis vangistatud HIV-haigele ravimite taluvuse testi läbi viivitusega.

Asjaolud

Kaebaja tunnistati 2014. aastal süüdi mõrvas ning teda karistati 10-aastase vangistusega. Tal oli kinnipidamise ajal kaugele arenenud HIV ning tuberkuloos, mistõttu paigutati ta vangla haiglasse. 2013. aasta jaanuaris selgus meditsiiniuuringutel, et talle teostatud ravi ei ole tõhus. Arstide kolleegium leidis, et ta vastab valitsuse määruses sätestatud tingimustele vabaduskaotuslikku karistust kandva isiku ennetähtaegseks vabastamiseks. Kohtud ei vabastanud teda koheselt, viidates kaebaja isikuomadustele.

Kaebaja vabastati 2015. aasta augustis ning paigutati tsiviilhaiglasse, kus ta kaks kuud hiljem suri. EIK sekkus reegli nr 39 (ajutine meede) alusel 2015. aasta märtsis ning palus korraldada kaebaja kohene läbivaatamine sõltumatute ekspertide poolt. Valitsus seda ei teinud ning esitas väljavõtted meditsiinitoimikust. Kaebaja avaldus EIK-ile oli EIÕK artiklite 3 (piinamise keelamine) ning 34 (kaebeõigus) rikkumise tuvastamiseks.

EIK-i seisukohad

Inimõigustel on moraalne dimensioon ning seetõttu oli põhjendatud, et kaebaja ema jätkas menetlust EIK-is pärast kaebaja surma.

Ajutise meetme mittetäitmine on artikli 34 rikkumine, sest selliste meetmete eesmärk on tagada EIÕK tõhus kaitse. EIK kohaldab ajutist meedet ainult erandjuhtudel ning selle mittetäitmine on vastuolus EIÕK kui Euroopa avaliku korra konstitutsioonilise instrumendi autoriteedi ja tõhususega. Valitsus ei korraldanud sõltumatut ekspertiisi vastamaks EIK-i esitatud küsimustele, mistõttu oli selgelt tegemist kaebeõiguse rikkumisega.

Kui tegemist on kinnipidamisasutuses viibiva isiku tervisliku seisundi hindamisega, siis on tõendamiskoormus valitsusel näitamaks kohaldatud ravi tõhusust. Kohaste tõendite mitte-esitamisel võib eeldada isiku kaitsekohustuste täitmata jätmist.

EIK on korduvalt lahendanud Venemaa vastu kaebusi seoses ebapiisava meditsiiniabiga kinnipidamisasutustes. Kuivõrd Venemaal puudus tõhus õiguskaitsevahend selliste kaebuste lahendamiseks, siis on EIK-il tulnud selliste kaasuste lahendamisel tegutseda esimese astme kohtuna. Ametivõimudel tulnuks läbi viia Maailma Tervishoiuorganisatsiooni soovitatud HIV haigete nn ravimite taluvuse test. Venemaa on teadlik sellist testi läbiviimise olulisusest, kuid kaebajale viidi see läbi viivitustega.

Resolutsioon

1. EIÕK artiklite 3 ja 34 rikkumine;

2. Kaebaja emale määras EIK mittevaralise kahju hüvitamiseks 20 000 eurot ning kulude katteks 1 440 eurot.

See kokkuvõte avaldati täna ka Riigi Teatajas.

Rohkem saab selle kohta lugeda siit (inglise keeles).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.