Arvi Vask: palgatõus on olnud vajalik

Lõuna-Eesti haigla juhatuse esimees Arvi Vask.
Lõuna-Eesti haigla juhatuse esimees Arvi Vask.

Pea aasta aega kestnud tervishoiutöötajate palgakõnelused on ummikus. Arstid nõuavad nii suurt palgatõusu, millele pingeline haigekassa eelarve vastu ei pea.

Kui järgmisel nädalal plaanivad arstid hoiatusstreiki, siis viimane tõsisem väljaastumine oli neli aastat tagasi, mil tervishoiutöötajate streik halvas Eesti meditsiini tervelt 25 päevaks. Toona oli võtmekohaks arstide massiline Soome lahkumine, kirjutas tänane Äripäev.

Streigiga saavutati palgatõus, mis viimasel kahel aastal on olnud näiteks arst-residentidel Eesti keskmisest pe a kaks korda kiirem. Lahkumine on pidurdunud, kuid probleemid jäänud. “Tervishoiukuludest on personalikulu kõige suurema osakaaluga. Meie haigla eelarvest on 60% personalikulu. Meil ei ole täna probleemi vahendite või ravimitega – need on tagatud. Kui tervishoiutöötajad palka juurde tahavad – neil on õigus seda tahta –, siis see on suurim kuluartikkel,” rääkis Lõuna-Eesti Haigla ASi juhatuse liige Arvi Vask.

Võtame tempot maha.  “Kui vaatame kaht viimast aastat, siis palk on ca 10% tõusnud ja see on väga õige olnud. See on andnud noortele sõnumi “Jääge Eestisse!” ja seda on ka statistiliselt näha. Residendid, kes enne palgatõusu Eestist välja läksid – see trend on nüüd väiksem. Mina tööandjana arvan, et nüüd võiks püüda keskmise palgakasvuga edasi minna,” ütles Vask ning lisas, et palgatõus võiks jääda 5% ligidale.

Palgaläbirääkimised on läinud aga umbsõlme, mida isegi lepitaja ei suuda lahti harutada. Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on põhjus lihtne – haigekassa eelarvel on piirid ees ja arstide nõudmistele lihtsalt ei saa vastu tulla. Kui arstid tahavad tõusu saada üle 10 protsendi, siis haigekassa on arvestanud eelarves Eesti keskmisega ehk pisut üle 5protsendilise tõusuga. “Arstide nõudmised on suuremad, kui haigekassa eelarve lubab, ning ega me sellest 5 protsendist palju kõrgemale minna saagi. See pole võimalik,” ütles Ossinovski. Seda enam, et viimasel kahel aastal on arstide palk üle kümne protsendi juba tõusnud, mis on Eesti keskmisest palgatõusust palju kiirem.

Karm reaalsus.  Haigekassa andmetel on tervishoiutöötajate palkade osakaal haigekassa eelarvest umbes pool. See tähendab, et 1% palgakasvu võtaks haigekassa eelarvest 3,6 miljonit eurot. Ossinovski ütles, et kui tulla arstide nõudmistele täies mahus vastu, jääks haigekassa reservidest juba järgmiseks
aastaks kaunis vähe alles. “Reaalsus on üsna karm,” ütles ta.

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse täpsustas, et eelmisel aastal vormistas välismaale tööle siirdumiseks vajalikud dokumendid 144 tervishoiutöötajat. Kolm aastat varem tegi seda 386 tervishoiutöötajat. Selle aasta esimeses pooles taotles dokumente 41 tervishoiutöötajat.

Ossinovski lisas, et tervishoiu tänase taseme hoidmiseks on kindlasti vaja lisaraha. Haigekassa on küll mustadeks päevadeks reserve kogunud, kuid umbes viie aastaga saab seegi raha otsa. Seetõttu on Ossinovski sõnul vaja leida katteallikaid, millega tervishoiusüsteemi olukorda parandada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.