Tallinna lastehaigla psühhiaatriakliiniku noorukite osakonnal täitub 15 tegevusaastat

Vaimse tervise häired moodustavad enam kui neljandiku Euroopa haiguskoormusest.

Riskikäitumise all mõistetakse kõiki selliseid käitumisviise, mis ohustavad nooruki füüsilist või psühhosotsiaalset arengut. Mida parem on laste hinnang koolikliimale ja mida paremad on tema suhted vanematega, seda vähem riskivalt lapsed käituvad, kinnitavad erinevad terviseuuringud.

Eesti koolilaste tervisekäitumine on  hetkel Euroopa kehvemate hulgas ning vajadus psühhiaatrilise abi järele  on pidevalt kasvanud.

Tallinna Lastehaigla Laste Vaimse Tervise Keskuse noorukite osakond ongi mõeldud riskikäitumisega noorukitele vanuses 11-18 aastat.  Suunamise aluseks on noore käitumisprobleemid, raskused koolis, s.h. õpiprobleemid ja koolikohustuse eiramine, sõltuvusainete tarvitamine või selle kahtlus, ennasthävitav käitumine, kohanemisreaktsioonid ning tundeeluhäired.

Ravimeeskonda kuuluvad psühhiaater, psühholoog, pereterapeut, õed ja noorsootöötajad, loovterapeudid, sotsiaaltöötaja ning vajadusel ka muude erialade spetsialistid.

Uues Laste Vaimse Tervise Keskuses

Alates eelmise aasta sügisest kolis osakond uutesse ja avaramatesse ruumidesse Laste Vaimse Tervis Keskuses. Noorukite osakonnas on kuus voodikohta, palatid on ühe- ja kahekohalised. Noorukite kasutada on veel spordisaal, erinevate võimalustega mänguväljak ja  puhkeruum ühistegevusteks. Neil on võimalus kaasa rääkida oma keskkonna mugavamaks ja isikupärasemaks muutmisel, võimalus valida erinevate vaba aja tegevuste vahel.

Keskmiselt veedavad noored osakonnas 10-14 päeva. Igapäevase töö osaks on ühistegevused noorukitega koos käitumise vaatlemisega, vajalike uuringute - nii meditsiiniliste kui ka psühholoogiliste  läbiviimine ning erinevate psühhoteraapiate rakendamine. Meeskonna eesmärgiks,  lisaks ravile  ja diagnostikale, on luua toetav ja turvaline keskkond, pakkuda ea- ning võimetekohast tegevust ja võimalust oma probleemidega tegeleda. Oluliseks osaks päevaplaanist  on osalemine haiglakooli õppetöös,  et taastuks normaalne igapäevane rutiin ja õpiharjumused.  Osakonna eripäraks on tihe võrgustikutöö ning infovahetus kõigi osapoolte vahel. 

Ajalugu

Vaadates tagasi osakonna loomise algusesse, siis üheksakümnendate lõpus süvenes vajadus sõltlaste osakonna järele, sest üledoosi saanud lapsi polnud haiglaravi järel kusagile saata. 2001. aastal rajati lastehaigla neuroloogiaosakonna juurde Soome eeskujul psühhiaatriaosakond sõltuvushäiretega lastele Tiina Keldrima juhtimisel. Algusest oli kohe selge, et tööpõld on laiem ning tegelikult on vaja multidistsiplinaarset keskust.

2004. aastal loodi psühhiaatriateenistus, mille juhatajaks sai Anne Kleinberg, kes asus Laste Vaimse Tervise Keskuse visiooni edasi arendama. 2011 septembris etendasid senisest võitlusest väsinud ent lootusrikas psühhiaatriaosakond oma 10. sünnipäeval Vanalinna muusikamajas pantomiimi „Kitsas!“. Esimesest reast jälgis toimuvat toonane sotsiaalminister Hanno Pevkur. 2012. aasta sügisel saab selgeks, et uued ruumid ja uus keskus tuleb.

See on olnud oluline ja väljakutseterohke teekond tänasesse päeva, millesse on panustanud nii tublid ja pühendunud meeskonnaliikmed kui ka erinevad olulised partnerid ning toetajad. See on punkt, kus on heameel öelda aitäh kõigile senistele toetajatele ning minna uute sihide suunas edasi, et pakkuda kvaliteetset teenust abivajavatele lastele ja nende peredele.

Laste Vaimse Tervise Keskus kerkis Norra finantsmehhanismi rahvatervise programmi toel ning selle enam kui 6,6 miljoni eurosest kogueelarvest 3 542 179€ on Norra riigi toetus, 624 750€ Eesti riigi kaasfinantseering ning ülejäänu haigla omafinantseering.

Lisa kommentaar

  • Tiina Eier,
    Tallinna lastehaigla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.