Seaduse valmimiseni tuleks võõrarsti hindamisse kaasata erialaselts

Ministeerium soovitab kaasta kolmandatest riikidest pärit arstide kvalifikatsiooni hindamisse lisaks TA töötajatele ka erialaseltside esindajaid.
Ministeerium soovitab kaasta kolmandatest riikidest pärit arstide...

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse soovitab muudatuste jõustumiseni kaasta kolmandatest riikidest pärit arstide kvalifikatsiooni hindamisse erialaseltside esindajaid.

Seni hindasid võõrarstide taset terviseameti spetsialistid.

Sel suvel saatis terviseameti juhi asetäitja Üllar Kaljumäe sotsiaaministeeriumile pöördumise õigusalase selgituse saamiseks kolmandate riikide arstide teemal. 

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse vastuses seisab, et nad on varasemalt vastanud terviseametile samal teemal 2015. aasta juunis, kui anti soovitused seoses kolmandatest riikidest pärit arstide Eesti tervishoiutöötajate registris registreerimisega. Kuna vahepeal ei ole seadusandlus muutunud, siis need soovitused on siiani asjakohased ning ministeerium palub nendest lähtuda.

Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse (TTKS) alusel antud ministri määrused on sõnastatud selliselt, et välisarsti registrisse kandmise eelduseks on kahe võrdse tingimuse ehk hariduse ja töökogemuse samaaegne täitmine.

Samuti on samaaegne kahele tingimusele mittevastamine eelduseks, et taotleja saadetakse sobivustestile. Oluline on märkida, et sobivustesti saab kehtiva määruse sõnastuse kohaselt rakendada, kui taotleja põhiõpe ei vasta kehtestatud nõuetele ning tal puudub nõutav töökogemus. Kehtivad määrused ei reguleeri olukorda, kui taotlejal on täidetud/täitmata kahest tingimusest ainult üks või kui on täitmata eriarsti õppe nõue. Kui taotlejal esineb ühe määruses kehtestatud tingimuse osas puudus, peab ta sooritama sobivustesti.

Seoses eelnevaga on ka auditis esitatud tähelepanek, et TTKSi ning selle alusel antud määrused ega terviseameti teenusstandard ei anna terviseametile selgeid juhiseid, kuidas välisarstide kvalifikatsiooni hinnata. Seega oleme ette valmistanud eelnõud, mis on läbinud ministeeriumide ja huvigruppide vahelise kooskõlastamise esimese ringi ning mis peaksid eelduste kohaselt järgmisel aastal jõustuma.

Senikaua, kuni muudatused pole jõustunud, palub asekantsler terviseametil kaaluda võimalust, et kvalifikatsiooni hindamisse kaasataks lisaks terviseameti töötajatele ka erialaseltside esindajaid. Spetsialistide kaasamine registreerimist taotlevate arstide kvalifikatsiooni hindamisse suurendaks registreerimisprotsessi läbipaistvust ja objektiivsust ning aitaks välistada võimaluse, et registrisse kantakse mittepiisava erialase pädevusega arste. See soovitus kajastus ka auditis.

Ministeerium on Jesse sõnul seisukohal, et kui tekib kahtlus isiku sobivuses Eesti tervishoiutöötajaks registreerimisel, tuleks isik pigem saata sobivustesti tegema.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.