Pärgarteri operatsioon suurendab diabeetiku elulemust

Hiljutises suures registriuuringus tegid teadlased kindlaks, et II tüüpi diabeediga patsientidel, kellele oli enne südamepuudulikkuse diagnoosimist tehtud pärgarteri operatsioon, olid pikemas perspektiivis elulemuse šansid paremad.

Suures registriuuringus, mille tulemused avaldati ajakirjas The Journal of American College of Cardiology, tegid Karolinska Instituudi (Rootsi) teadlased kindlaks, et II tüüpi dia-beediga patsientidel, kellele oli enne südamepuudulikkuse diagnoosimist tehtud pärgarteri operatsioon, olid pikemas perspektiivis elulemuse šansid paremad.

II tüüpi diabeediga on surmarisk märksa kõrgem

Teist tüüpi diabeediga inimestel on südamepuudulikkus levinud tervisehäire, mis on osutunud tõsisemaks probleemiks kui inimestel, kellel diabeeti ei esine.

Tihti (kuid mitte alati) põhjustab südamepuudulikkust ateroskleroosne südame-isheemiatõbi (CAD). Südamelihase verevarustuse parandamiseks võib CADga inimestele teha šuntimisoperatsiooni või kateeterlaienduse.
Uuringu tulemuste kohaselt kasutatakse üht neist meetoditest ligikaudu pooltel inimestel, kellel esineb samaaegselt II tüüpi diabeet ja CAD.

Nende operatsioonide pikaajaline mõju oli varem ebaselge. Kui aga teadlased olid uurinud rohkem kui 35 000 südamepuudulikkusega patsiendi registriandmeid, kellest veerandil oli II tüüpi diabeet, selgus, et surma risk kaheksa aasta jooksul pärast südamepuudulikkuse teket oli II tüüpi diabeediga patsiendil märksa kõrgem.

Kusjuures halvimad väljavaated olid neil, kellel esines samaaegselt ka CAD.
Siiski näitas uuring ka seda, et pikemas perspektiivis olid elulemuse väljavaated paremad patsientidel, kellele oli enne südamepuudulikkuse väljakujunemist tehtud pärgarteri operatsioon.

See tähelepanek pidas paika ka pärast erinevate faktorite arvesse võtmist, nagu näiteks kõrge vanus või muud haigused, mis oleksid võinud revaskulariseerimise operatsiooni teostamise otsust mõjutada.

Paljudel olemas südamepuudulikkuse prekursorid

“Meie uuring näitab, et revaskulariseeriv pärgarteri operatsioon võib väljavaateid oluliselt parandada,” ütles Isabelle Johansson, instituudi meditsiiniosakonna doktorant. “Otsus selle teostamise võimalikkuse kohta tuleb kõikide patsientide korral, kellel esineb II tüüpi diabeet koos südamepuudulikkusega, teha võimalikult kiiresti,” kinnitas Johannson.

Uuring näitas ühtlasi, et rohkem kui 90 protsendil II tüüpi diabeediga patsientidest esineb veel üks või mitu südamepuudulikkuse prekursorit, nagu näiteks kõrge vererõhk, COPD või kodade fibrillatsioon – need on haigused, mille korral on olemas tõhusad ravimeetodid, mis parandavad elulemuse šansse pikemas perspektiivis. “Südamepuudulikkuse ennetamisele II tüüpi diabeediga patsientidel tuleks rohkem tähelepanu pöörata,” ütles Johansson.

Tulemuste aluseks on vaatlusuuring, milles pärgarteri operatsioon ei olnud jaotatud juhuvaliku põhjal, jättes teatud ebaselguse aspektis, millal operatsioon haiguse tekke suhtes teostati.

Seetõttu tuleks uuringu tulemusi tõlgendada mõninga ettevaatusega ja kasutada ära edasistes randomiseeritud uuringutes.

Lisa kommentaar

  • Science Daily
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.