HPV riiklik vaktsineerimine tuuakse aasta võrra ettepoole

Tütarlapse vaktsineerimine.
Tütarlapse vaktsineerimine.

Kui algselt plaaniti neidude HPV vaktsineerimine käivitada 2018. aastal raha taotlusega, siis uue koalitsiooni otsusega toimub protsess kiiremini – eelarvevahendid vaktsiinide hankeks on olemas juba 2017. aastal.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Martin Kadai selgitas, et ministeeriumi juures tegutsev immunoprofülaktika ekspertkomisjon tegi mais ettepaneku lisada tüdrukute HPV vaktsineerimine immuniseerimiskavasse. Vaktsineerimise põhisihtrühm on 12aastased tüdrukud. Ministrile tutvustati ettepanekut juunis ning sotsiaalministeerium otsustas vajalikud vahendid taotleda 2018. aastal. Uue koalitsiooni otsusega toimub tema sõnul see protsess kiiremini – eelarvevahendid vaktsiinide hankeks on olemas juba 2017. aastal.

"Arvestades ravimite hankemenetluse aega (riigihange + vaktsiini tarne ja jaotus), siis vaktsineerimisega alustamine on realistlik alates 2018. aastast," jätkas Kadai. Konkreetset otsust algusaja kohta täna ei ole, kuid seda hakatakse ette valmistama. Vaktsiinide hankeks on taotletud miljon eurot.

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon on seisukohal, et kõik turul olevad kolm erinevad HPV vaktsiini on põhimõtteliselt sobilikud immuniseerimiskava täitmiseks ning ühtegi vaktsiini hankemenetluses ei välistata.

Millise tootja vaktsiin ning milline vaktsiin konkreetselt lõpuks kasutusele võetakse, sõltub riigihanke tulemusena. Sotsiaalministeerium valmistab hetkel ette hankeobjekti tehnilist kirjeldust ning hindamiskriteeriume. Hankes võtame lisaks parimale pakutavale hinnale kindlasti arvesse ka vaktsiinide erinevat kaitsetoimet.

TASUB TEADA

Euroopa Liidus on müügiluba kolmel HPV vaktsiinil

-       kahevalentne vaktsiin Cervarix (müügiloa hoidja GlaxoSmithKline Biologicals SA), näidustatud HPV tüvede 16 ja 18 põhjustatud nakkuste profülaktikaks;

-       neljavalentne vaktsiin Silgard (müügiloa hoidja Merck Sharp & Dohme Ltd), näidustatud HPV tüvede 6, 11, 16, 18 põhjustatud nakkuste profülaktikaks;  

-       üheksavalentne vaktsiin Gardasil 9 (müügiloa hoidja Sanofi Pasteur MSD SNC), näidustatud HPV tüvede 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 põhjustatud nakkuste profülaktikaks.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.