Rehemaa: tänavu saab ravida vähem haigeid

Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa.
Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa.

Arstide liidu peasekretäri Katrin Rehemaa sõnul takistab haigekassa eelarve realistlikku planeerimist rahapuudus ja teadmine, et ületöö eest ei pea täies mahus maksma.

Haigekassa on viimastel aastatel eelarvet koostades järjekindlalt ja teadlikult ignoreerinud eelmise aasta tegelikku ravimahtu ja planeerinud ravijuhtusid eelmise aasta eelarvega võrreldes näpuotsaga rohkem, kuid eelmise aasta täitmisega võrreldes tublisti vähem.

Haigekassa eelarve seletuskiri ütleb: „Ravijuhtude planeerimisel on arvestatud tervishoiuteenuste kättesaadavuse tagamisega senisel tasemel (ravijuhtude arvuga).“ Eriarstiabi ravijuhtude arvu muutus on 0%.

Tegelikku täitmist vaadates on selle aasta eelarves 117 500 ravijuhtu vähem. Seda mulluse eelarve lõhki mineku skandaalist hoolimata. Statsionaari juhtusid on 25 600 vähem.

Eelmise aasta eelarvega võrreldes on 3,2 miljonilise kogumahu juures ca 3000 juhtu rohkem. Suuresti tänu kardioloogide seltsi protestidele ja joonealusele viitele: „Andmete võrreldavuse eesmärgil on vähendatud 2016. aasta eelarves statsionaarsete ravijuhtude arvu 19 tuhande ravijuhu võrra, mis on seotud põetaja voodipäevade kajastamisega“.

Haiglate liit teatas pärast haigekassa lepingutega tutvumist:

„Ravijuhtude arvu tõusu asemel on ravijuhtude arv kahanenud. Kohati on ravijuhte lisatud ridadele, kus ka eelmisel aastal jäid mahud täitmata, kohati on ravijuhte lisatud ravijuhu maksumuse vähenemise arvelt, kuigi ravijuhu maksumuse langemise eeldamiseks puudub mõistetav põhjus.“

Aritmeetilised hookuspookused reaalset elu ei muuda – tänavu saab ravida vähem haigeid kui eelmisel aastal tegelikult raviti ja põhjendatud ravivajadus on taas katmata.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.