Rehemaa: kohtumine ministriga selgust ei toonud

Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa.
Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa.

Tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski tänane 2,5 tundi väldanud kohtumine meedikutega mingit selgust taaskord ei toonud. Ka ei saanud meedikud ülevaadet ettepanekutest, mis valitsuses eile arutlusel olid.

„Me lootsime saada põhjalikku ülevaadet ja tutvustust nendest ettepanekutest, mida eile valitsuses arutati, aga konkreetset infot ikkagi ei saanud,“ kinnitas arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa. Jäi mulje, et peamiseks ettepanekute pidurdajaks oli rahandusminister.

„Millest me varem ei teadnud - mida me tegelikult kuulsime eile uudistest, et ettepanekutel oli ka teine pool – ehk siis see, et plaanitakse suuremaid ümberkorraldusi rahastamises ja haigekassale kohustusi juurde panna,“ rääkis Rehemaa. Mis kohustused need täpselt on ja millised summad nende katteks kuluvad ja mis tuleb praeguste aukude katmiseks juurde, selle kohta konkreetset infot ja numbrit ei saadud.

Konkreetne lubadus, mis Rehemaa sõnul minister Ossinovski andis, oli see, et otsused tehakse 10. – 11. aprillil riigieelarve strateegia arutamisel valitsuses.

Palgakomponendi mittetõstmine on arusaamatu

Järgmisel kolmapäeval on haigekassa nõukogu, kus oleks vaja ära otsustada palgakomponentide tõstmised. „Esitati väga selge nõudmine, et selleks ajaks olgu kollektiivleping allakirjutatud. Meie ütlesime et rahastamise muutmises on kõik äärmiselt segane ning me ei tea, mis tulekul on, seega enne aprilli, kui otsused tulevad, ei pea meie võimalikuks kollektiivlepet alla kirjutada,“ kinnitas Rehemaa.

Ta selgitas, et palgakomponentide tõstmiseks ei ole vaja tegelikult kollektiivlepingule allkirja - mingit juriidilist takistust ei ole, et  haigekassa nõukogus selles osas otsus ära teha.

„Kollektiivlepingu pooled on teinud eelkokkuleppe selle kohta, väga selgelt oma tahet väljendanud. Haigekassaga on ka kokkulepe olemas ja vajalik summa reserveeritud. Oleme saanud aru, et see on puhtalt tahtmise taga,“ kinnitas Rehemaa. „Meile on arusaamatu, miks haigekassa nõukogu ei taha kaasa aidata ühise eesmärgi saavutamisele, et tervishoius olukord paraneks," ütles ta.

Kui palgakomponenti otsustatakse tõsta ning 10. – 11. aprill tehakse otsused, millest selgub, et hakkab paremini minema, siis andsid tervishoiutöötajad lubaduse, et nad kirjutavad kollektiivlepingu alla. „Aga mitte enne!“ rõhutas Rehemaa.

Oodatakse aprilli

Ka on peagi käes streiki otsustavad hetked. „Esimene tärmin on kolmapäeval – kui haigekassa nõukogu otsustab palgakomponenti tõsta, nagu kokku lepitud, siis me saame oodata veel 10. – 11. aprillini. Aga kui nad ei tee seda, siis meil ei ole väga palju võimalusi. Me oleme lõputult oodanud ja asju edasi lükanud vähemalt kümme aastat, arstid ja õed on sellest väga tüdinud,“ ohkas Rehemaa.

"Otsuseid ei ole, selgust ei ole ja siis me ei saa ka niimoodi alla kirjutada,“ rõhutas ta veel korra lõpetuseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.