Haigekassa pöördub pressinõukogusse

Haigekassa otsustas pöörduda pressinõukogusse, et saada hinnangut täna Eesti Päevalehes avaldatud artiklile.

Haigekassa avaldus: "Suhtume väga tõsiselt kohustusse vastutada selle eest, et ravikindlustuse vahendid oleksid kasutatud otstarbekalt ja läbipaistvalt. Selleks ja korruptsioonivastase seaduse nõuete täitmiseks on välja töötatud väga põhjalik huvide konfliktide vältimise süsteem ning eetikakoodeks.

Iga haigekassa töötaja, kes võib vähimalgi määral kokku puutuda meie kindlustatute või lepingupartneritega seotud otsustega või kes täidab tööülesandeid, mis mõjutavad haigekassa ressursside kasutamist (eelarvelised otsused, lepingute järelevalve, jne), peab täitma huvide konflikti deklaratsiooni, mida hoiab ja mille täitmist jälgib majaväline partner.

Deklaratsioonis esitatud andmeid kontrollib väline partner pisteliselt. Haigekassa juhatuse liikmed on allutatud kahekordsele huvide konflikti deklareerimise kohustusele: lisaks haigekassa sisesele vormile deklareerivad nad oma huve ka korruptsioonivastase seaduse §-s 14 kehtestatud vormil ja esitavad deklaratsioonid avalikku registrisse.

Igal töötajal lasub otsene vastutus huvide konflikti vältimiseks. Töötaja peab ennast taandama otsuse tegemisest või isegi sellega seotud toimingutest  kohe, kui ta tunneb, et võib tekkida huvide konflikt või olukord, kus välised osapooled võiksid hinnata seda huvide konfliktina. Taandamiskohustuse eiramine võib viia töölepingu lõpetamiseni usalduse kaotuse tõttu.

Lepingute järelevalve tulemused on avalik informatsioon. Igal poolaastal avaldame kontrollide tulemused kodulehel nõutud ulatuses, vastavalt isikuandmete kaitse seadusele. Kuna kontrollides käsitletakse inimeste ravilugusid, meditsiinilisi andmeid, terviseandmeid, peab meiepoolne tulemuste avalikustamine tagama, et ühelgi juhul ei oleks võimalik tuvastada viiteid konkreetsele patsiendile.

Kõnealuse artikli ja lisalugude valguses pöördub haigekassa Pressinõukogu poole seisukoha saamiseks, kuivõrd on ajakirjanik pidanud kinni heast ajakirjandustavast ning ajakirjanduse eetikakoodeksist teenides avalikkuse õigust saada tõest, ausat ja igakülgset teavet ühiskonnas toimuva kohta ning hoolitsenud selle eest, et ei avaldata eksitavat informatsiooni."

EPLi artiklit võib lugeda siit

10. juunil saatis selle artikli autor Otti Eylandt Eesti Päevalehest meie toimetusele järgmise pöördumise, mille palus haigekassa pressiteatele lisada. Toome selle muutmata sõnastuses:

Haigekassa juhtkonna ja pressiesindajate käitumine on olnud häbiväärne. Nad venitasid üle nädala, et vastata Eesti Päevalehe lihtsale ja põhjendatud küsimusele. Ühtlasi esitasid nad meile ebaseadusliku nõude haigekassa töötajate nimede mitteavaldamiseks. Seda, et nende nõue polnud seaduspärane, kinnitas andmekaitse inspektsioon. Info andmise kohustusele oli sunnitud tähelepanu juhtima ka tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Ning mis põhiline: pärast Eesti Päevalehe artikli ilmumist pidas haigekassa vajalikuks saata laiali pressiteate, et nad pöörduvad ajakirjaniku küsimuste tõttu pressinõukogusse. See näitab, kui tagurliku ja kinnise asutusega on tegu. Üle miljardi euro suuruse eelarvega avalik asutus peaks olema avatud ja läbipaistev, mitte võitlema ajakirjandusega, kes soovis teada, kui erapooletult asutus avaliku raha kasutamist kontrollib.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.