Nahaarstid: täitesüste on pädev tegema ainult arst

Arst hoidmas botuliintoksiini süstalt ja viaali.
Arst hoidmas botuliintoksiini süstalt ja viaali.

Invasiivsed esteetilise dermatoloogia protseduurid vajavad Eestis täpsemat juriidilist reguleerimist, leiavad Eesti nahaarstid.

Eesti Naha- ja Suguhaiguste Arstide Selts rõhutab pöördumises, et hetkeseisuga ei ole määratletud, millise pädevusega spetsialistid võivad läbi viia täitesüstide ja neurotoksiinide protseduure.

Selts toob välja, et praegu teostavad neid protseduure nii õed, kosmeetikud kui ka muud erihariduseta inimesed, kelle erialaline ettevalmistus ei ole piisav süstitava piirkonna anatoomia tundmiseks ning võimalike tüsistuste ennetamiseks, diagnoosimiseks ja raviks.

Õigeks patsiendi selektsiooniks on vajalik ka arstlik anamneesi kogumine ja terviseseisundi hindamine. Lisaks eeldab tüsistuste ravi enamikel juhtudel retseptiravimite väljakirjutamist – õigus, mis on samuti üksnes arstidel.

Oleme mures esteetiliste süstide tagajärjel tekkinud tüsistustega patsientide osakaalu suurenemise pärast, mille peamiseks põhjuseks on protseduuride läbiviimine mitteprofessionaalsel tasemel ja ebapiisavate meditsiiniliste teadmistega.

Pöördumises seisab: "Sageli oleme olukorras, kus protseduuri on teostanud kosmeetik või õde, kuid tüsistustega tegeleb edasi dermatoveneroloog. Et tagada patsientidele võimalikult kõrge protseduuride ohutus ja kvaliteet peame oluliseks määruses sätestada, et täite- ja botuliintoksiini süste võivad teostada vaid vastavad koolitused läbinud ja piisava kogemusega arstid."

Kosmeetik või õde ei saa vastutada täitesüstide või botuliintoksiini süstimisel tekkivate võimalike kõrvaltoimete või tüsistuste eest, mis nõuavad arstlikke teadmisi, rõhutavad nahaarstid.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.