HPV-vaktsiinide vaidlus jõudis ringkonnakohtusse

Selle nädala alguses esitas sotsiaalministeerium ringkonnakohtule ka endapoolse arvamuse, kus leiab, et riigihangete vaidluskomisjoni ja halduskohtu otsused on õiged ja õiguspärased ja tuleks jätta jõusse.

"Kuna Tallinna halduskohtu otsus kaevati edasi Tallinna ringkonnakohtusse, siis hankemenetlus on hetkel peatatud kuni on jõustunud kohtuotsus," selgitas HPV-vaktsiide riigihanke seisu Tiina Drell sotsiaalministeeriumi ravimiosakonnast.

24. juulil esitas sotsiaalministeerium ringkonnakohtule ka endapoolse arvamuse, kus leiab, et riigihangete vaidluskomisjoni ja halduskohtu otsused on õiged ja õiguspärased ja tuleks jätta jõusse.

"Euroopa Komisjon on väljastatud vaktsiinile Cervarix müügiloa, mille kohaselt sisaldab vaktsiin HPV tüvede 16 ja 18 valke viiruste moodi osakestena ning on näidustatud HPV teatud onkogeensete alatüüpide põhjustatud anogenitaalpiirkonna (emakakaela, häbeme, tupe ja päraku) vähieelsete kahjustuste ning emakakaela- ja pärakuvähi profülaktikaks.

Vaktsiini müügiloa leheküljel 4 on öeldud järgmist: „Cervarix annab kaitse ainult HPV alatüüpide 16 ja 18 põhjustatud haiguste eest ning teatud määral haiguste eest, mis on põhjustatud teatud teiste HPV onkogeensete alatüüpide poolt.“

Apellant ei ole kogu menetluse jooksul esitanud tõendusmaterjali, mis põhimõtteliselt muudaks HPV vaktsiinide omavahelist võrdlust," seisab sotsiaalministeeriumi poolt saadetud ringkonnakohtule saadetud vastuses.

Kokkuvõtlikult ei pea vastustaja kaebust põhjendatuks sest:

1) olemasolevatel HPV vaktsiinidel on erinev ametlik näidustus, st kliiniliselt tõestatud omadused ennetada erinevate HPV tüüpide poolt põhjustatud haigusseisundeid;

2) HPV vaktsiinide riigihankel võetakse õigustatult hindamiskriteeriumina arvesse olemasolevate HPV-vastaste vaktsiinide erinevaid omadusi ning antakse enam punkte laiemat kaitset andvale vaktsiinile;

3) erinevate HPV vaktsiinide omavaheliseks võrdluseks riigihankel on vastustaja võtnud aluseks sõltumatu teadusinstituudi (TÜ tervishoiuinstituut) koostatud värskeima analüüsi;

4) TÜ tervishoiuinstituudi koostatud raportis on lähtuvalt vaktsiinide kinnitatud ja kehtivatest ametlikest näidustustest ning teaduskirjanduse põhjal teadaolevast HPV tüvede panusosisest modelleeritud erinevate vaktsiinide kasutamisega saavutatav tervisetulem vaktsineerimisel võidetud kvaliteetsed eluaastaid mõõtes;

5) vaktsiinide võrdlemisel on aluseks ravimi müügiloaga kinnitatud ja kehtiv ametlik näidustus ning raporti koostamisel olemasolev teaduslik tõendus.

6) TÜ tervishoiuinstituut on raporti koostanud korrektselt parimaid tervisetehnoloogiate hindamise tavasid jälgides;

7) riigihanke hindamiskriteeriumid vastavad RHS § 31 lõikes 4 sätestatule.
Hindamiskriteeriumid on objektiivsed ja võimaldavad pakutavate HPV vaktsiinide objektiivset hindamist.

Kuidas aga võib mõjutada HPV-vaktsiinide riigihanget ennustatava liidri Gardasil 9 teadmata aega kestev tarneraskus, sellele sotsiaalministeerium ei vastanud.

Sotsiaalministeeriumi vastust ringkonnakohtule saab täismahus alla laadida (PDF).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.