Residentide ravikindlustuse probleem on endiselt lahenduseta

Ühekuuliste praktikatsüklitega võib juhtuda, et arst-residentidele ei ole tagatud ravikindlustus. Tartu ülikooli meditsiinivaldkonna dekaan Margus Lember on loetlenud erinevaid olukordi, kus see probleem tekkida võib.

"Asjaolu, et arst-residentidele ei ole tagatud ravikindlustus kõigil juhtudel, mil neil on vaja läbida ühekuuliseid tsükleid, tuleneb ravikindlustuse seaduses sätestatust. Tartu Ülikool on residentuuri programmide üldjuhendajaid probleemist teavitanud ning palunud mitte määrata esimese aasta esimeseks tsükliks ühekuulist tsüklit või kahte ühekuulist tsüklit järjest. Alati ei ole see aga erinevatel põhjustel võimalik," seisab Tartu ülikooli meditsiinivaldkonna dekaani Margus Lemberi kirjas sotsiaalministeeriumi tervsieala asekantslerile Maris Jessele.

Arst-residendil ei ole üliõpilase staatust. Tartu Ülikooli seaduse kohaselt on tegemist inimestega, kes on vastu võetud arstiõppele järgnevasse residentuuri. Eeldatakse, et arst-resident saab ravikindlustuse, kui ta sõlmib töölepingu tervishoiuasutusega, kus ta parajasti residentuuri praktilise koolituse tsüklit läbib.

Ravikindlustuse seaduse järgi tekib aga ravikindlustuskaitse vaid siis, kui tööleping on sõlmitud
pikemaks ajaks kui üks kuu. Kui arst-residendi ja asutuse vahel on sõlmitud ühe kuu pikkune
tööleping, siis järelikult arst-resident ravikindlustust ei saa.

Alljärgnevalt on dekaan toodud näiteid, kus võib tekkida probleem ravikindlustusega.

  • Probleem on kõige teravam peremeditsiini erialal, kus on enim ühekuuliseid tsükleid, et jõuaks kõik vajaliku kolmeaastase residentuuri programmi sisse ära mahutada. Probleemi saaks leevendada, kui riik muudaks peremeditsiini eriala kestuse kolmelt aastalt neljale. Sellisel juhul saaks praegused ühekuulised tsüklid pikendada kahekuulisteks.
  • Radioloogia residentuuri programmi esimese aasta arst-residentidel on kõigil esimene praktilise koolituse tsükkel kestusega üks kuu. See tähendab, et kõik radioloogia esimese aasta arst-residendid teevad septembrikuu tsükli Tartu Ülikooli kliinikumis ja kui lähevad oktoobris edasi järgmisesse praktikabaasi (PERH, LTKH, ITKH), tekib neil ravikindlustuseta periood ajavahemikul 20.09-14.10.2017 (ravikindlustus kehtib kolm kuud pärast arstiõppe lõpetamist s.o 19.06-19.09). Ravikindlustuse puudumise probleemi lahendamiseks teevad radioloogia esimese aasta arst-residendid Tartu Ülikooli kliinikumis oma esimese praktilise koolituse tsükli kestusega üks kuu ja üks päev, mis aga ei ole üks ühele kooskõlas Tartu Ülikooli senati kinnitatud residentuuri programmiga.
  • Võib juhtuda, et arst-residendi individuaalses õpingukavas on kirjas järjestikku kaks või enam ühekuulist tsüklit, mis sooritatakse erinevates residentuuri baasasutustes, sellisel juhul katkeb arst-residendil ravikindlustus. Oleme saatnud kirjad (näidetega) üldjuhendajatele ja arst-residentidele, et nad individuaalseid õpingukavu selliselt ei koostaks. Vaatamata probleemist teavitamisele, on ette tulnud olukordi, kus on kokku lepitud järjestikused ühekuulised tsüklid erinevates residentuuri baasasutustes. 
  • Lisaks on probleemiks olukord, et residentuuri baasasutused ei vormista arst-residenti puhkuse ajaks puhkusele, vaid lõpetavad puhkuse ajaks töölepingu, kui puhkus järgneb arst-residendi viimasele tsüklile baasasutuses. See aga tähendab, et arst-residendil pole nö puhkuse ajal kellelegi töövõimetuslehte esitada, kui peaks juhtuma, et ta jääb haigeks. Tartu Ülikool on eeltoodut meelde tuletanud igale perearstile eraldi. Samuti on Tartu Ülikooli ja residentuuri baasasutuste vahelistes lepingutes märgitud arst-residentide puhkused.

Tartu Ülikool on teinud ettepaneku muuta ravikindluste seadust, kuid see on sotsiaalministeeriumi poolt tagasi lükatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.