Seadus jätab paljud residendid ravikindlustuseta

Noor arst.
Noor arst.

Õiguskantsleri poole pöördus peremeditsiini arst-resident küsimusega, miks ei ole arst-residentidele tagatud katkematut ravikindlustuskaitset.

Õiguskantsler Ülle Madise palub sotsiaalministeeriumilt selgitust, miks koheldakse arst-residente ravikindlustuskaitse tagamisel erinevalt üliõpilastest.

Ravikindlustuse seadusest tulenevalt on üliõpilastele tagatud ravikindlustus. Ravikindlustuskaitse saavad üliõpilased sõltumata sellest, kas nad õpivad osa- või täiskoormuses. Samamoodi on ravikindlustatud kutseõppe tasemeõppes õppivad inimesed. See tähendab, et isegi siis, kui inimene võiks endale ravikindlustuskaitse tagada õppimise kõrvalt töötades, on riigikogu pidanud hariduse omandamist nii oluliseks, et see asjaolu ise on ravikindlustuskaitse andmise aluseks.

Arst-residendil ei ole üliõpilase staatust. Tartu Ülikooli seaduse kohaselt on tegemist inimestega, kes on vastu võetud arstiõppele järgnevasse residentuuri. Eeldatakse, et arst-resident saab ravikindlustuse, kui ta sõlmib töölepingu tervishoiuasutusega, kus ta parajasti residentuuri praktilise koolituse tsüklit läbib.

Ravikindlustuse seaduse järgi tekib aga ravikindlustuskaitse vaid siis, kui tööleping on sõlmitud
pikemaks ajaks kui üks kuu. Kui arst-residendi ja asutuse vahel on sõlmitud ühe kuu pikkune
tööleping, siis järelikult arst-resident ravikindlustust ei saa.

Sotsiaalmaksu makstakse arst-residendi eest ka nendel kuudel, kui ravikindlustus puudub. Raha arst-residendi töötasu ja tööjõumaksudeks eraldatakse riigieelarvest sotsiaalministeeriumi eelarve kaudu.

Enim puudutab peremeditsiini residente

Arst-residendi töölepingu pikkus sõltub sellest, kui pikk on praktilise koolituse tsükkel või tsüklid, mis tal selles asutuses läbida tuleb. Tsüklid on kindlaks määratud ülikooli residentuuriprogrammides, mille kinnitab ülikool. Probleem puudutab kõige enam peremeditsiini arst residente (praegu 77 inimest), kuna residentuuriprogramm näeb ette, et läbida tuleb 11 praktilise koolituse tsüklit, millest enam kui pooled on ühe kuu pikkused.

On teada, et Tartu Ülikool püüab ravikindlustuskaitse katkemise probleemi ära hoida tsüklite
järjestusega. Näiteks kui arst-resident teeb ühes asutuses järjest mitu ühekuulist tsüklit, on asutusel võimalik sõlmida pikem kui ühekuuline tööleping. Samuti võib abi olla sellest, kui arst-resident teeb enne ühekuulist tsüklit mõne pikema tsükli, mis talle ravikindlustuskaitse tagab, kuna ravikindlustuskaitse jätkub kaks kuud pärast töötamise lõpetamist.

Ülle Madise rõhutab, et ülikooli pingutused on tervitatavad, kuid ei anna garantiid, et ühegi arst-residendi ravikindlustuskaitse ei katke. Seaduse järgi on ülikooli ülesanne residentuuri korraldamine. Madise lisab, et vaatamata ülikooli pingutustele võib puht praktilistel põhjustel juhtuda, et kõikide arst-residentide tsükleid ei ole võimalik sättida ravikindlustuse katkematust silmas pidades, kuna residentuuriks sobivaid tervishoiuasutusi ja juhendajaid on Eestis piiratud arv. Arvestada tuleb ka ülikoolist sõltumatute ootamatustega.

Nii palubki õiguskantsler sotsiaalministeeriumilt selgitust, millisel põhjusel ei ole arst-residentidele tagatud ravikindlustuskaitset nendeks puhkudeks, kui töölepinguline alus kaitset ei anna. Samuti soovib ta teada, kas ja mida on probleemi lahendamiseks plaanis ette võtta. Ministeeriumi seisukohti ootab Madise juuli lõpuks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.