Perearstid soovivad 4aastast residentuuri

Resident Andres Lasn.
Resident Andres Lasn.

Perearstid tegid sotsiaalministeeriumi pöördumise, kus teevad ettepaneku muuta praegune 3aastane residentuur 4aastaseks.

Tallinna Perearstide Seltsi juhatuse liige, perearst-resident Andres Lasni poolt allkirjastatud pöördumine. 

Eestis on peremeditsiini eriala residentuuri kestuseks hetkel kehtestatud kolm aastat. Tartu Ülikooli peremeditsiini õppetool on minule teadaolevalt aastate jooksul aga mitu korda taotlenud peremeditsiini eriala residentuuri pikendamist (viimati 27.06.17).

Tõenäoline pikenduse taotlemise põhjus on arvatavasti see, et kolmeaastane mainitud spetsialiseerumisperiood seab liiga jäigad ajalised kriteeriumid õppestruktuurile, mis praktikas omakorda realiseerub asjaoluna, et perearst-residendid viibivad enamikes haiglas sooritatavates õppetsüklites ainult ühe kuu!

Siinkohal minupoolne väike sisukokkuvõte ja analoogia antud mure illustreerimiseks: töösuhte alustamisel on tavapärane 4-kuulise katseaja rakendamine, mille jooksul uus töötaja aklimatiseerub uue olukorraga. Kuigi perearst-resident ei sõlmi reeglina igasse uude osakonda saabumisel eraldi uut töölepingut, on sisuline olukord eelpoolkirjeldatuga siiski peaaegu identne s.o. perearst-resident kui täiesti uus töötaja saabub uude osakonda, kus on uued inimesed, uued osakonna eeskirjad ja uus töökorraldus jpm; ent perearst-residendil pole 4kuulist katseaega, vaid hakkama tuleb saada kohe ja praegu.

Uude osakonda  sulandumine võtab minimaalselt 2 nädalat (kaastöötajate nimede selgeks õppimine) ehk haiglatsükkel jõuab sisuliselt alles siis alata, kui ta on juba lõppenud; esimene lause, mida perearst-resident uues osakonnas oma juhendajalt tavaliselt kuuleb, on “Teie eriala on nii lai, te peate kõike teadma!” ja järgmiselt “Ainult üks kuud x eriala? Nojah siis, osakonnas pole sul nii lühikese ajaga midagi teha, hakkad minuga polikliinikus kaasas käima [ja vaatlema, kuidas ma töötan]”. Korrutada see 12-ga, kuna vähemalt nii palju ühekuulisi “haiglatsükleid” on hetkel peremeditsiini residentuuri kavas.

See toodab väga palju frustatsiooni, arusaadavalt nii perearst-residentides kui ka nende juhendajates, kelles on kõige kiuste siiski säilinud motivatsioon õpetada.

Minu hinnangul on teie asutuse “3-aastane peremeditsiini residentuur täidab täielikult eesmärke Eesti kontekstis” järeldus pigem pinnapeale. See tuleneb arvatavasti asjaolust – mida ei saa teie asutusele pahaks panna; kuna see pole inimlikult võimalik -, et Sotsiaalministeerium ei suuda olla kõigi reaaleluliste probleemidega adekvaatselt kursis.

See kiri on nii minu kui ka ülejäänud teiste allakirjutanud perearst-residentide (või äsja lõpetanud) meeldetuletus, et tegemist on tulise probleemiga, millega “tasuks kiirustada” – eriti, kui riik soovib, et tulevastes esmatasandi tervisekeskustes oleks esindatud maailmatasemel esmatasand, mitte pelgalt erialaarstidele saatekirjade väljastajad.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.