TÜ doktorandi töö võib aidata leida diabeedis uusi ravilahendusi

TÜ arstiteaduskonna aastapäeva ürituste raames anti üle Valda ja Bernard Õuna stipendium, mille pälvis tänavu Eesti geenivaramu spetsialist, TÜ doktorantuuri lõpetanud Silva Kasela.

Kasela uuris oma teadustöös „Pathogenic implications for autoimmune mechanisms derived by comparative eQTL analysis of CD4+ versus CD8+ T cells” geenide regulatsiooni konkreetset tüüpi valgetes vererakkudes ja selle seotust autoimmuunhaigustega. Nende rakkude sobimatu aktiveerimine või puudulik regulatsioon võib panustada mitmete põletikuliste ja autoimmuunhaiguste, näiteks esimest tüüpi diabeedi, reumatoidartriidi ja hulgiskleroosi tekkesse ja edasisse kulgu.

„Teema on tänapäeva meditsiinimaastikul tähtis, sest näitab, kuidas geeniinfo on abiks haiguste geeniradade lahti mõtestamisel, mis omakorda aitab mõista, kuidas haiguste konkreetsed geneetilised markerid inimese heaolu mõjutavad,“ sõnas teadustöö autor, stipendiaat Silva Kasela. „Saadud teadmised aitavad meid lähemale inimeste genoomi kohta kogutud info rakendamisele ravimiarenduses ja kliinilises praktikas. Konkreetselt on meie leiul potentsiaali näiteks I tüüpi diabeedi ravimisihtmärgina.“

Stipendiumikomisjoni esimees, TÜ molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson kinnitas, et konkurents stipendiumile oli tänavu suur ning nõustus Kasela hinnanguga teadustöö potentsiaali osas: „Tööl võib olla tulevikus reaalseid väljundeid diabeedi uute ravilahenduste väljatöötamiseks. Autor avaldas osa tööst ka väljapaistvas teadusajakirjas PLoS Genetics ning just need asjaolud tegid teadustöö iseäranis silmapaistvaks.“

Tartu ülikooli sihtasutuse juurde loodud Valda ja Bernard Õuna mälestusfondi eesmärk on tunnustada Tartu Ülikooli üliõpilaste (sh magistrandid ja doktorandid) biomeditsiinialast avaldatud või avaldamiseks esitatud teadustööd. Stipendiumi suurus on 5000 eurot ning selle algkapitali moodustab Valda Õuna testamendiga sihtasutusele määratud 500 000 euro suurune annetus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.