Astmetega tulumaks survestab haiglajuhte

Järgmisel aastal kehtima hakkav kuni 500-eurone maksuvaba tulu tekitab oma keerulise valemiga brutopalga vahemikus 1200-2100 eurot piirmaksumäära ligi 34%.

See tuleb nii kõrge, sest selles vahemikus igalt lisanduvalt brutopalga eurolt võetakse maha tavapärane töötuskindlustusmakse (1,6%), kogumispensionimakse (2%) ja tulumaks (20%). Kuid lisaks vähendab iga teenitud euro ka tulumaksuvabamiinimumi 55 sendi võrra ehk suurendab makstavat tulumaksu 11 sendi võrra (55 senti x 20%), kirjutab TÜ infotehnoloogia mõju-uuringute keskuse analüütik Andres Võrk Analüüsiaida blogis.

Seega, isegi kui suurem osa palgasaajaid maksab järgmisel aastal vähem tulumaksu kui sellel aastal, siis motivatsioonile lisatunde teha võib 11% kõrgem piirmaksumäär mõjuda pärssivalt.

Haiglate õendustöötajate ületundide karistamine

Tutvustasin hiljuti uut tulumaksusüsteemi TÜ Kliinikumi operatsiooniõdedele, kes kuuluvad just sellisesse töötajate rühma, kelle töötamise motivatsiooni uus maksusüsteem võib negatiivselt mõjutada. Nad töötavad graafiku alusel ja nende töötasu sõltub otseselt töötundide arvust. Iga ületund tähendab kõrgemat palka.

Selle aasta märtsikuise tervishoiutöötajate palgauuringu järgi, mida Tervise Arengu Instituut regulaarselt läbi viib, oli meditsiiniõdede brutotöötasu koos kõigi lisatasudega piirkondlikes haiglates (st PERHis ja TÜ Kliinikumis) keskmiselt 1379 eurot ning sellest moodustasid lisatasud ületundide ja öötöö eest koguni kolmandiku.

Sealjuures oli palkade 25. protsentiil 1176 eurot ja 75. protsentiil 1514 eurot. Seega kolmveerandil piirkondlike haiglate meditsiiniõdedest (ehk ligi 2100 töötajal) on palk kõrgem kui 1176 eurot ehk just seal, kus piirmaksumäär on uuel aastal 11% kõrgem. (Märkus: selle aasta aprillis meditsiiniõdede põhipalk ka tõusis, mistõttu on järgmisel aastal isegi suurem osakaal õdesid enam kui 1200 eurose palgaga.)

Kui praegu vanemõde hommikul helistab ja palub õel tulla ületunde tegema, sest keegi on taas haige lapsega koju jäänud (mis on väga tüüpiline töötajaskonnas, kus enamus on naised), siis õde teab, et talle tasutakse see 1,5-kordselt. Õdede tunnitasu alammäär on praegu 6,03 eurot ehk ületundide korral 9,05 eurot. Rakendades praegu kehtivat piirmaksumäära (22,9%), saab ühe ületunni eest õde kätte praegu 6,98 eurot.

Kui aga järgmisel aastal vanemõde helistab, siis saab ta lubada ületunni eest ühe euro võrra vähem palka kätte ehk 5,97 eurot. Sest piirmaksumäär kolmveerandi õdede jaoks tõuseb 34% peale.

Samasugune kõrge piirmaksumäär tekib ka siis, kui õde peab valima, kas tasub töötada öötundidel või riigipühade ajal. Mõlemal juhul makstav lisatasu ei ole uuel aastal enam nii suur tingituna sellest samast kõrgemast piirmaksumäärast.

Nüüd tekib küsimus, kas ja kui palju ühe euro võrra väiksem täiendav tunnitasu vähendab õdede motivatsiooni ülemustele vastu tulla ja teha ületunde või töötada öösiti. Kui seda arvutuskäiku operatsiooniõdedele tutvustasin, leidsid nad, et nemad küll praegusest väiksema lisatasuga nõus ei ole.

Kuulajate seas olnud ülemuste näos peegeldusid aga murejooned, sest säilitamaks õdedele samasugune tasu ületundide eest, peavad haiglajuhid tõstma ületundide eest makstavat lisatasu seadusega nõutud 50%-lt 75%le. Või siis peab palkama õdesid juurde, et ei tekiks ületundide järgi vajadust. Kumbki pole kerge ülesanne praeguses tervishoiu rahastamise olukorras.

P.S. Olles aus, siis käesolev artikli teema valik ei ole juhuslik, sest mu abikaasa töötab TÜ Kliinikumis operatsiooniõena. Samas võin jagada lugejale kontrollimiseks R-i koodi, millega arvutused on tehtud ja andmed Tervise Arengu Instituudi kodulehelt tõmmatud.

Loe uue tulumaksusüsteemi kohta ka maksuameti kodulehelt.

Allikad

Tervishoiutöötajate kollektiivleping, https://arstideliit.ee/wp-content/uploads/2017/04/Tervishoiuvaldkonna_kollektiivleping_25_1.pdf

Tervise Arengu Instituut, tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaas. Tabel: TT06 Täistööajaga töötavate tervishoiutöötajate brutokuupalk, brutokuupalga mediaan ja protsentiilid ametiala, tervishoiuteenuse osutaja ja haigla liigi järgi.

Tervise Arengu Instituut, tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaas. Tabel: THT006: Tervishoiutöötajad, täidetud ametikohad ja ületunnid ametiala ja tervishoiuteenuse osutaja liigi järgi

Eesti Maksu- ja Tolliamet. Maksuvaba tulu alates 1. jaanuarist 2018. https://www.emta.ee/et/maksuvaba-tulu.

Galerii

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.