Meedikute hääl peab vaktsineerimise vastastest üle olema

Eestis hakatakse vaktsineerima 12-aastaseid ning esimesel kahel aastal ka 13-14-aastaseid tütarlapsi.
Eestis hakatakse vaktsineerima 12-aastaseid ning esimesel kahel aastal ka 13-14-...

Kliinikumi naistekliiniku naistearst, vanemarst-õppejõud Terje Raud ütles vähiliidu konverentsil, et emakakaelavähi sõeluuringu programmis osalejate arv on meil aastatega tõusnud, kuid on tõenäoline, et Eestis ei toimi see skriining veel mahus, mis aitaks emakakaelavähki haigestumist vähendada.

Terje Raud rääkis, et tavapäraste günekoloogiliste läbivaatuste käigus teostatud Pap-testid ei mõjuta emakakaelavähi esmashaigestumist rahvastiku tasemel, samas kui süstemaatilise sõeluuringuprogrammi läbiviimine vähendab oluliselt emakakaelavähi haigestumist.

Emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühmaks Eestis on 30-59 aastased naised, kellele viieaastase vahega saadetakse kutse osalemiseks sõeluuringus, seda juhul, kui neil eelneva viie aasta jooksul ei ole diagnoositud emakakaelavähki. "Emakakaelavähi organiseeritud sõeluuringu programmis osalejate arv on küll aastatega tõusnud, kuid on tõenäoline, et Eestis ei toimi sõeluuring veel mahus, mis aitaks vähendada haigestumist emakakaelavähki," tõi arst välja.

Ta tõi välja, et Soomes on sama skriining seotud kindla viisidiaja ja -kohaga ning kui patsient visiidile ei saabu, on selle eest n-ö trahv. Eestis erinevatel põhjustel sellist meedet praegu rakendada ei saa. Ka on olnud arutuse all, kas Pap-teste võiks teha töötervishoiuarstid. Raua hinnangul võiks see olla mõeldav, kui sellega kaasneks vastav väljaõpe. Nii nagu see oli sõeluuringu rakendamise algul, mil teste läbi viima hakkavad ämmaemandad kõik koolituse läbisid. "Pap-testi võtmine peab olema väga korralikult tehtud," rõhutas Raud, et testi sooritamise täpsusest sõltub palju. Praegu võiks töötervishoiuarstidel olla HP-viiruse osas vaid teavitav roll.

Emakakaelavähi esmase ennetuse alla kuulub HPV-vastane vaktsineerimine. "Rõhutada tuleb, et HPV-vastane vaktsiin on profülaktiline vaktsiin ning ideaalsel juhul peaks vaktsiini manustama enne võimalikku kokkupuudet HPVga - seega enne suguelu algust," märkis Raud. Esmase vaktsineerimise sihtgrupi moodustavad 11-12 aastased tütarlapsed.

HPV-vastane vaktsineerimine on käivitunud juba enamikus Euroopa riikides ning alates 2018 aastast lisatakse antud vaktsiin riiklikku immuniseerimiskavasse ka Eestis. Vaktsineerima hakatakse 12aastaseid ja esimesel kahel aastal ka 13-14 aastaseid tütarlapsi. Raua sõnul viib vaktsineerimise läbi koolitervishoiuteenuse osutaja ja vaktsineerimiskuur koosneb kahest annusest. Tänaseks on koolide õendustöötajatele, kes teste läbi viima hakkavad, läbi viidud neli vastavasisulist loenguprogrammi.

Naistearsti sõnul on kliinilistes uuringutes HPV-vastased vaktsiinid tõestanud kõrget efektiivsust HP-viirusest põhjustatud püsiva nakkuse ja vähieelsete seisundite ennetamises. Samuti on leidnud kinnitus ka vaktsiinide ohutus. Ta jätkas, et 2015 aastal palus Euroopa Komisjon Euroopa Ravimiametil hinnata HPV vaktsiinide võimalikku seost kompleksse regionaalse valusündroomiga (CRPS) ja posturaalse ortostaatilise tahhükardia sündroomiga (POTS). Euroopa Ravimameti seisukoht oli, et saadud tõendid ei toeta HPV vaktsineerimise ning CRPS-i ja/või POTS-i põhjuslikku seost. Ka WHO on seiskohal, et HPV vaktsiinidest saadav kasu on jätkuvalt suurem kui võimalikud riskid. "Seetõttu puuduvad soovitused ravimiteabe muutmiseks või muudatusteks nende vaktsiinide kasutamisel," lisas Raud.

Terje Raua sõnul on emakakaelavähi ennetamise tõhustamiseks oluline tõsta sihtrühma naiste osalust organiseeritud sõeluuringu programmis, samuti tuleb edukalt käivitada tütarlaste massvaktsineerimine HP-viiruse vastu.

Raud rõhutas, et meedikute hääl peab olema kõvem vaktsineerimisvastastest. Ta tõi näiteks, et 2013. aastal lõpetati Jaapanis just vaktsineerimisvastaste tugeva surve tõttu tütarlaste HPV-vastane vaktsineerimine.

Täismahus saab artiklit lugeda 23. novembril ilmuvast vähiliidu konverentsi erilehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.