Spetsialist: sõeluuringutes võiks osalus olla veelgi suurem

Rinnauuring PERHis.
Rinnauuring PERHis.

Haigekassa esmatasandi talituse peaspetsialist Made Bambus rõhutab sõeluuringutest kõneldes, et ravikindlustuse pakutud võimalus tuleks kindlasti oma tervise huvides ära kasutada.

Millised peamised muudatused on 2018. aastal ees seoses vähi sõeluuringutega?

Rinnavähi mammograafilise sõeluuringu eesmärk on suurendada varajases staadiumis avastatud rinnavähijuhtude osakaalu, et vähendada suremust rinnavähki ja tõsta kvaliteetsete eluaastate arvu.

Eestis kuulusid siiani rinnavähi sõeluuringusse sihtrühma naised vanuses 50–62.

Eelmisel aastal alustas tööd haigekassa poolt ellukutsutud rinnavähi sõeluuringu töörühm, mille ühe tulemusena võeti vastu otsus, et ka Eestis hakatakse laiendama sõeluuringusse kuuluvate naiste sihtrühma. Põhjus selleks on seotud asjaoluga, et haiguskoormus kuni 70aastaste naiste hulgas on jätkuvalt kõrge ja ka Euroopa Komisjoni soovitused on sellesuunalised. Eesmärk on kaasata 50- kuni 69aastased naised.

Sihtrühma laiendatakse etapiti: 2018. aastal kaasame 50- kuni 62aastased ning 68- ja 69aastased naised ehk 2018. aastal kuuluvad rinnavähi sõeluuringule järgmised sünniaastad: 1949, 1950, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 (kokku 79 655 inimest).

Eelnimetatud töörühma teised ülesanded on seotud rinnavähi sõeluuringu läbiviimise arendamisega: näiteks sõeluuringu läbiviimise meeskond ja võrgustik, rinnavähi mammograafilisele sõeluuringule kutsumise metoodika, andmehõive ja vajalikud IT arendused, mis on eelduseks andmete edastamiseks Vähi Sõeluuringute Registrisse ning Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) standardi kogumisse, kvaliteedikontrolli küsimused jpm.

Sõeluuring soolevähi varajaseks avastamiseks kestab käesoleval aastal teist täisaastat. Oma olemuselt on tegemist sõeluuringuga, mille sisuks on peitvere testi ja sellele vajadusel järgneva koloskoopia läbiviimine.

Sihtgruppi kutsutakse osalema kaheaastase intervalliga. Soolevähi sõeluuring on suunatud  60–69aastastele ravikindlustatud meestele ja naistele.

Sõeluuringusse kuuluvad järgmised sünniaastad: esmakordselt osalevad sooelvähi skriiningul 1954. ja 1958. a sündinud isikud, uuesti tulevad skriinimisele 1956. aastal sündinud isikud (nemad osalesid esmakordselt 2016 a.) – kokku 45 090 isikut.

Erisuseks teistest vähisõeluuringutest võib pidada seda, et soolevähi sõeluuringut koordineerivad perearstid. Kindlasti väärib rõhutamist fakt, et tegemist on ka ainsa Eestis läbiviidava rahvastikupõhise skriininguga, kuhu on haaratud ka mehed. Et tegemist on küllalt värske sõeluuringuga, siis arendame ja jälgime seda pidevalt.

Kindlasti on emakakaelavähi ennetuses oluline uuendus ka HPV vaktsiin. 2018.–2019. aastatel kuuluvad immuniseerimiskava raames vaktsineerimisele kõik  12- kuni 14aastased tütarlapsed.

Millised olid mullu vähi sõeluuringute suurimad kitsaskohad haigekassa või teenuseosutajate jaoks? On neid plaanis sel aastal lahendada?

Jätkuvalt on oluline suurendada sõeluuringutel osalemist. Osalus võiks olla kõrgem, et sõeluuringud täidaksid oma eesmärki. Plaanis on käesoleval aastal hakata kaasajastama emakakaelavähi sõeluuringu riiklikku tegevusjuhendit. Loodame läbi juhendi ajakohastamise protsessi, kuhu saavad olema kaasatud kõik asjaomased partnerid, luua veelgi parema sõeluuringu korralduse.  

Inimesi kutsume olema aktiivsed ja hoolima oma tervisest – ravikindlustuse pakutud võimalus tuleks kindlasti oma tervise huvides ära kasutada. 

Kui palju 2018. aastaks vähi sõeluuringuteks raha eelarves on?

Emakakaelavähi sõeluuringu korralduseks on eelarves 630 000 eurot. Rinnavähi sõeluuringu eelarve on 1,5 miljonit eurot. Jämesoolevähi eelarve on 542 000 eurot. Kuid siin on oluline mainida, et me ei sea lepingutes maksimumpiiri sõeluuringu tegemiseks. See on samamoodi nn avatud kohustus nagu näiteks ravimid või ajutise töövõimetuse hüvitised.

Meile on oluline, et inimesed saaksid sõeluuringul käia, seega me tasume haiglatele täpselt nii palju kui inimesed sõeluuringul käivad.

* VAATA lisatud tabelitest sõeluuringute mullust hõlmatust. Tähelepanu tuleb pöörata siin sellele, et 2017. aasta sõeluuringute hõlmatuse alla lähevad ka 2018. aasta jaanuari andmed. Seega uuringute lõplik arv muutub pärast 31. jaanuari.

Galerii

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.