Vähi esmasjuhtude arv on 14 aastaga kasvanud 40%

TAI osakonnajuht Kaire Innos.
TAI osakonnajuht Kaire Innos.

Tervise Arengu Instituudi epidemioloogia ja biostatistika osakonna juht Kaire Innos tõi vähiliidu tänasel juubelikonverentsil statistikast kõneldes välja, et 2014. aastal diagnoositi Eestis vähi esmasjuhtusid 40% rohkem kui aastal 2000.

Aastal 2014 diagnoositi Eestis 8558 vähi esmasjuhtu, mida on oluliselt rohkem kui aastal 2000, mil diagnoositi 6032 juhtu. Kaire Innos tõi välja, et vanus on vähi peamine riskitegur – nii meestel kui naistel suureneb vähihaigestumus järsult alates 50. eluaastatest.

Juhtude arvu suurenemisega on kaasnenud vanusjaotuse muutus ehk üle kolmandiku vähijuhtudest diagnoositi 2014. aastal 75-aastastel ja vanematel. 

Innos jätkas, et lähikümnenditeks koostatud prognoosi kohaselt jätkub Eestis meeste vanusestandarditud kopsuvähihaigestumuse ja -suremuse langus, samal ajal kui naiste vastavate näitajate suurenemine peatub.

"Hoolimata soodsast prognoosist püsib kopsuvähijuhtude absoluutarv siiski suur," lisas ta. Kopsuvähielulemus on madal ehk viie aasta suhteline elulemus on meestel 14%, naistel 19%, peamiselt hilise avastamise tõttu. Innos tõi välja, et varasem diagnoos aitaks oluliselt parandada elulemust, sest lokaalses staadiumis diagnoositud kopsuvähi viie aasta elulemus ulatub meestel 51 ja naistel 71%-ni.

Eesnäärmevähihaigestumus on Eestis viimasel kümnendil järsult suurenenud, kuid seda ainult varase eesnäärmevähi arvelt - 70% esmasjuhtudest diagnoositakse lokaalses staadiumis. Metastaseerunud eesnäärmevähi haigestumus ei ole muutunud.  

Nahamelanoomi haigestumus suureneb kiiresti nii meestel kui naistel kõigis vanuserühmades. "Kõige positiivsem muutus on  alla 50-aastastel meestel viimastel aastatel täheldatud nihe varasema avastamise poole – selles vanuserühmas diagnoositakse nii meestel kui naistel ligi 60% juhtudest I staadiumis," tõi Innos välja. "Märkimisväärselt on paranenud nahamelanoomi elulemus, kuid mahajäämus teiste arenenud riikidega võrreldes siiski püsib," lisas ta.

Uuringutulemused viitavad Innose sõnul, et on vaja pöörata tähelepanu nii varasemale avastamisele kui ravile.

Käär- ja pärasoolevähi haigestumus suureneb aeglaselt, samal ajal kui suremus väheneb. Haigestumus suureneb lisaks 75-aastastele ja vanematele ka noorematel naistel. 

Kaire Innos jätkas, et rinnavähi uute haigus- ja surmajuhtude arv püsib stabiilsena. "Esimeses staadiumis diagnoositud rinnavähijuhtude arv on meil küll suurenenud, kuid on siiski väiksem kui näiteks Norras," ütles ta. Eestis see vastavalt 28% ja Norras 40%. Ta lisas, et suremuse vähendamiseks tuleb tõhustada sõeluuringut ja laiendada hõlmatud vanuserühma kuni 60. aastani.

Emakakaelavähi haigestumus on Eestis jätkuvalt suurenenud alates 1980. aastate algusest, hoolimata 2006 alustatud sõeluuringust, tõi TAI ekspert välja. Samuti ei ole sõeluuring vähendanud emakakaelavähi suremust ega toonud kaasa haiguse diagnoosimist varasemas staadiumis.

OECD on oma raportis andnud soovituse liikmesriikidele suunata vähiravisse piisavalt ressursse, tagada patsientidele kiire ligipääs ravile, mõõta saadud ravitulemusi ja selle tarbeks parandada ka vähiandmete kvaliteeti.

Täismahus saab artiklit lugeda 23. novembril ilmuvast vähiliidu konverentsi erilehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.