Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Külm vesi on kätepesul sama tõhus kui soe
Paljudele meist on lapsepõlvest õpetatud, et pisikute tõrjumiseks tuleb pesta käsi sooja vee ja seebiga. Ka USA valitsuse määrustes rõhutatakse sooja vee olulisust tarbijate tervise ja ohutuse tagamiseks, ent kas seda väidet toetavad ka teaduslikud tõendid?
USA Toidu- ja Ravimiameti (FDA) kinnitusel suudab soe vesi käte pesemisel tõhusamalt baktereid eemaldada kui külm vesi, ning nende nõuete kohaselt peab vee temperatuur restoranides, kohvikutes ja teistes toitlustusasutustes olema 40 °C ± 2 kraadi. Neid nõudeid põhjendatakse asjaoluga, et kuum vesi paneb seebi vahutama ja aitab bakteritest vabaneda.
Arstidele ja viroloogidele on ikka meeldinud rõhutada korraliku kätepesu olulisust, seda eriti ajal, kui ringi liiguvad viirushaigused. Värskelt avaldatud uuring pakub esimest korda vaieldamatuid tõendeid selle kohta, et kätepesu tõepoolest aitab nakatumist vähendada.
Täna, 19. novembril on rahvusvaheline tualettide päev. Kuigi meile on vetsus käimine igapäevane toiming, on puhta vee ja sanitaartingimuste puudumine üks suuremaid surmade ja haiguste põhjuseid maailmas.