Mida ootab uuelt aastalt Eesti Õdede Liit?

Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus
Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus

Eesti Õdede Liidul on 2018. aastaks viis suuremat ootust, kirjutab liidu president Anneli Kannus.

Patsient, kes liigub erinevate teenusepakkujate vahel, ei pea muretsema terviseinfo liikumise üle. Ootame üksikute osade parendamise asemel terviklahendusi. Täna olemasolevate andmetega töötamiseks aega ja võimalusi. Eksimine on inimlik. Patsientide ohutus on oluline igas olukorras ning tervishoiutöötajad  peavad saama vigu analüüsida, et parimaid võimalikke ennetustegevusi kokku leppida. Infovahetus ja konsultatsioonid erinevate tervishoiuvaldkondade vahel on elementaarsed patsiendikeskse tervishoiusüsteemi saavutamisel.

Kaasaegne kollektiivlepe parandab tervishoiutöötajate töötingimusi tervishoiuvaldkonna kvaliteeti hinnates ehk mitte ainult töötasu, vaid nii puhkuse kui ka töökoormuse osas. Kaasates eriarsti mõiste kõrvale eriõe mõiste, väärtustades  (eri)õdede muutunud töökorraldust ja vastutust, tehes vahet kutset omavate ja mitteomavate hooldustöötajate töötasus.

Oleme korduvalt pööranud tähelepanu asjaolule, et seaduste ja määruste muutmine vajab paralleelselt sisu muutust. Ootame endiselt lahendust, kus haigekassa “mittemeditsiinilise” nõukogu kõrval hakkavad tegutsema tervishoiutöötajatest koosnevad ehk sisulist nõu andvad kogud. Sisuline tegevus tuleb paika panna avalikult, selgelt ning kindlaid põhimõtteid kasutades.

Superministeeriumis koosolekute pidamine E-riigile vääriliselt on osutunud ootamatult keeruliseks. Inimesekeskus peaks olema tervishoiusüsteemis A ja O. Kuidagi ei saa pidada sõbralikuks lahenduseks reede õhtul koosoleku korraldamist, kus pooled osalejad peavad Lõuna-Eestist Tallinnasse kohale sõitma. Loodame, et olukord laheneb E-riigi vääriliselt.

Ennetustegevuse osakaal tervisehoiu kogutegevusest nii rahaliselt kui ka mahuliselt kasvab, kuid mittepiisava tempo ja mahuga. Täna tegemata valikud kummitavad meid aastate pärast. Näiteks perearsti juures töötav teine õde peab eelkõige tegelema ennetustegevusega. Süsteemne koostöö, ning seda toetavad IT-lahendused, perearstide ja eriarstide vahel võimaldab liikuda patsiendikesksesse tervisehoiusüsteemi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.