Haiglad soovivad kollektiivleppele ka ministri allkirja

Eesti Haiglate Liidu juht Urmas Sule
Eesti Haiglate Liidu juht Urmas Sule

Eesti Haiglate Liit on seisukohal, et enne kui nad saavad teha tervishoiutöötajatele konkreetsed ettepanekud kollektiivlepingu projekti osas, on vaja allkirjastada heade kavatsuste protokoll või leppida kokku, et kollektiivleppele kirjutab alla ka minister.

Eesti Haiglate Liit (EHL) juhib tähelepanu asjaolule, et haiglad elutähtsate teenuste osutajatena saavad oma finantseeringu suures mahus Eesti Haigekassa (EHK) eelarve (mis on riigieelarve üheks osaks) alusel sõlmitud lepingute kaudu ja seetõttu kaasneb kollektiivlepingu sõlmimisega riigieelarvele oluline täiendav koormus. Seega ei saa EHL kollektiivlepingu allkirjastamisega võtta suuremaid kohustusi kui seda võimaldavad EHK ja riigieelarve. Seda asjaolu silmas pidades peab EHL äärmiselt oluliseks lepingu sõlmimise eelduseks sotsiaalministeeriumi ja EHK poolseid kinnitusi 2019. a riigieelarves, 2019-22 riigieelarve strateegias ja EHK eelarves vastavate rahaliste vahendite olemasolu kohta, mis võimaldaks leppes kokku lepitavaid tingimusi haiglates reaalselt täita.

Liit teeb ettepaneku vastavalt kehtivale praktikale allkirjastada enne kollektiivlepingu sõlmimist kõigi osapoolte vaheline heade kavatsuste protokoll, millega tervise- ja tööminister ning EHK juhatuse esimees kinnitavad, et tervishoiutöötajate kollektiivlepingu täitmiseks vajalikud tingimused on täidetud ning rahalised vahendid on 2019.a ja 2020.a eelarvetes tagatud. Alternatiiviks oleks nende hinnangul vastutusala ministri kui valitsuse esindaja allkiri kollektiivleppel. Ka selline praktika on varasematel aastatel reaalselt toiminud.

EHL on saanud EHK-lt ja sotsiaalministeeriumilt esialgsed mõjuarvutused, kuid tööandjatel ei ole võimalik nende andmete alusel omapoolset lepingupakkumist teha. Seda veel liiatigi olukorras, kus tervishoiuteenuste kättesaadavuse parandamiseks suunatud vahendid on kahjuks jätkuvalt ebapiisavad, tõdeb liit.

EHL saab oma konkreetsed ettepanekud kollektiivlepingu projekti osas teha peale seda, kui on saanud EHK-lt ja sotsiaalministeeriumilt kinnitused vajalike vahendite olemasolu kohta, märgivad nad.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.