EPS: esmatasandi rahastamine peab muutuma paindlikumaks

Eesti Perearstide Selts (EPS) toob rahvastiku arengukava ettepanekutes välja, et peremeditsiini rahastamise süsteem peab olema senisest paindlikum ning arvestama perearsti nimistu omapäradega.

Näiteks tuuakse soolise ja vanuselise ja diagnoosipõhiselt diferentseeritud pearaha. Selts ootab ka piisava uuringufondi tagamist, et lapsed ja krooniliste haigustega inimesed saaksid kõiki ravijuhistes ette nähtud ennetavaid teenuseid, et oleks motiveeriv palgasüsteem ning toimiks noorte perearstide toetusesüsteem maakonnas iseseisvalt tööle hakkamise korral. 

Selts toetab väga seisukohta, et tervisesüsteemi baasiks peavad olema esmatasandi tervishoiuteenused ja inimkeskne tervishoiusüsteem, esmatasandi tervishoiuteenused peavad olema kvaliteetsed ja kättesaadavad kõikidele Eesti elanikele. 

Muu hulgas leiavad perearstid, et laste hambaravi ja täiskasvanute proteesihüvitis peaks olema võimalik kõikide Eestis tegutsevate hambaarstide juures, mitte ainult haigekassa lepingupartnerite juures.

Just laste hambaravis on perearstid näinud puudujääke ning ravi mitte järjepidevust ja minnalaskmist. "Laste hambaravi peab olema kvaliteetne ja järjepidev," sedastab selts arvamuskirjas. 

Ka teeb perearstidele muret alla 65aastaste tervisepiirangutega inimeste suur osakaal ning noorte (16–24aastaste) inimeste tervisepiirangutega inimeste osakaalu tõus.

Kokku sisaldab perearstide seltsi arvamus arengukavale 30 tähelepanekut ja seitset lisaettepanekut, mis seotud teiste arengukavadega.

 

Rahvastiku tervise arengukava eesmärk on pikendada Eesti inimeste eeldatavat ja tervena elatud eluiga, toetada inimeste tervena elamist ja vähendada ebavõrdsust tervises. 

Arengukava koostamise ettepanekus tuuakse välja, et selle uuendamine annab võimaluse seniste tegevuste hindamiseks, vastutuse jaotuse ja rahastamismudelite üle vaatamiseks ning inimeste tervise edendamiseks, tervisega seotud riskitegurite ennetamiseks ja vähendamiseks, haiguste varajaseks märkamiseks ning raviks uute lahendusviiside välja pakkumiseks.

Rahvastiku tervise arengukava 2020–2030 koostamist juhib sotsiaalministeerium.

Arengukava on plaanis valitsusele esitada selle aasta detsembris. Valitsus saadab arengukava arutamiseks riigikogule ja pärast seda saab valitsus arengukava kinnitada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.