HPV vaktsiini kaitse on eelduste kohaselt eluaegne

Sellest aastast vaktsineeritakse Eestis HPV vastu 12aastaseid ning esimesel kahel aastal ka 13-14aastaseid tütarlapsi.
Sellest aastast vaktsineeritakse Eestis HPV vastu 12aastaseid ning esimesel...

Sellest aastast vaktsineeritakse Eestis HPV vastu 12aastaseid ning esimesel kahel aastal ka 13-14aastaseid tütarlapsi.

Uuringud kinnitavad, et HPV vastase vaktsineerimise puhul on olemas kõik eeldused eluaegse immuunsuse tekkimiseks, kinnitab sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Kärt Sõber intervjuus.

Millal tütarlaste vaktsineerimisega alustada on plaanis täpselt ja kas see algusaeg kehtib kõikidele koolidele?

Immuniseerimiskava koos HPV vastase vaktsineerimisega hakkas kehtima alates selle aasta 1. jaanuarist.

Iga kool otsustab iseseisvalt, millal täpselt tütarlaste vaktsineerimised läbi viiakse.

Seejuures on tagatud kõikide 12-14aastaste tütarlaste vaktsineerimine, seal hulgas juhul, kui selle aasta 1. jaanuari seisuga 14aastane tütarlaps saab 2018. aasta jooksul 15aastaseks ja kool ei ole jõudnud vaktsineerimist 14aastasena alustada. Ehk tähtis on, et tütarlaps oli selle aasta 1. jaanuari seisuga veel 14aastane.

Täpse vaktsineerimise aja määravad koolitervishoiutöötajad vastavalt laste vanusele.

Kui palju 2018. aastaks HPV vastaseks vaktsineerimiseks raha on ette nähtud?

Kui peate silmas lepingulisi väljamakseid, siis kehtiva lepingu järgi ostetakse kogu vaktsiinikogus käesoleva aasta jooksul välja ehk kogu lepinguline maksumus on ligikaudu 1,8 miljonit eurot koos käibemaksuga.

Küll aga ei kulu planeeritult kogu vaktsiin käesoleva aasta jooksul ja vaktsiinikulu on pisut väiksem.

Annab HPV vaktsiin eluaegse immuunsuse? Mida tootja teile selles osa lubanud on?

Värsked uurimistulemused näitavad, et rohkem kui kümme aastat tagasi vaktsineeritud inimesed on endiselt täielikult kaitstud nende puhul kasutatud vaktsiinis sisaldunud HPV tüüpide eest ning seega ka emakakaelavähi eelsete muutuste, genitaaltüügaste ja muude nendest HPV tüüpidest tingitud haiguste eest.

Miski ei viita sellele, et vaktsiiniga tagatud kaitse on praeguseks vaktsineeritud inimeste seas nõrgenenud ning kõik eeldused eluaegse immuunsuse tekkimiseks on olemas. [Allikas: Markowitz L. E., Dunne E. F., Saraiya M. et al. Human papillomavirus vaccination: recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). MMWR Recomm Rep 2014; 63 (nr RR-05).].

Uuringud kaitse kestvuse osas aga jätkuvad.

ÜKS KÜSIMUS

HPV vastast vaktsineerimist teevad koolide tervishoiutöötajad. Kas nad saavad HPV vaktsineerimised ise tervise infosüsteemi kanda või tuleb seda teha vaktsiini saanud tütarlapse perearstil näiteks?

Vastab Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse kommunikatsioonitegevuste koordinaator Monika Soosaar.

Kõik osutatud koolitervishoiuteenused dokumenteeritakse sarnaselt teistele tervishoiuteenustele, sh ka vaktsineerimised. Kooliõel, nagu ka teistel tervishoiuteenuste osutajatel on kohustus edastada tervishoiuteenuse käigus tekkinud patsiendi andmed tervise infosüsteemi (TIS).

Andmete edastamine tervise infosüsteemi sõltub ka konkreetse tervishoiuteenuse tarkvaralise arenduse võimekusest. 

Kui tervishoiuteenuse osutajal on kasutada infosüsteem ja seal on tehtud vajalikud arendused immuniseerimise info edastamiseks, siis on tal võimalik neid tervise infosüsteemi edastada.

Vajalikud arendused tähendab seda, et kooliõdedel on andmete TIS-i saatmiseks sisuliselt kolm võimalust – immuniseerimise infot saab edastada kas statsionaarsel või ambulatoorsel epikriisil või eraldiseisva immuniseerimise teatisega.

Andmed saab saata ka arstiportaali kaudu

Kui koolitervishoiuteenust pakkuval õel puudub võimalus digitaalselt andmete dokumenteerimine infosüsteem ja sellest tulenevalt ka andmete edastamine TIS-i, siis ei saa seda tema eest teha patsiendi perearst. Seadus reguleerib, et TIS-i edastab info teenuse osutaja, kes konkreetselt tervishoiuteenust osutas ehk vaktsineeris, keegi kolmas seda tema eest teha ei saa. 

Olukorras, kus teenuseosutajal puudub infosüsteem või ei ole selles tagatud võimekus andmete edastamiseks TIS-i, on kooliõel võimalus seadusest tuleneva kohustuse täitmiseks kasutada riikliku arstiportaali. 

Tervise infosüsteemi arstiportaal on veebipõhine tarkvara, mida Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) annab kõigile soovi avaldanud arstidele ja õdedele ilma täiendavate tasudeta kasutamiseks.

Arstiportaali kasutamine ei ole siduv kohustus, st et portaali võib kasutada arst või õde ka ajutiselt, sh ka juhtudel, kus arstil või õel on infosüsteem muidu olemas, kuid seal ei ole teostatud andmete edastmiseks TIS-i veel vajalikke arendusi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.