Hooliv andmetega ringikäimine on osa kvaliteetsest ravist

Vandeadvokaat Ingeri Luik-Tamme.
Vandeadvokaat Ingeri Luik-Tamme.

Vandeadvokaat Ingeri Luik-Tamme tõdeb, et kuigi arstid tegeleksid meelsamini rohkem patsiendi kui dokumentidega, on hoolikas dokumenteerimine ja patsiendi andmetega töötamine ka haige huvides.

Ingeri Luik-Tamme on advokaadibüroo TGS Baltic vandeadvokaat, kes on spetsialiseerinud alates ülikoolist meditsiini- ja ravimiõigusele. Ta kinnitab, et tervishoiusektoris põhineb töö, näiteks diagnoosimine, paljuski erinevatel isikuandmetel, mis on saadud kas patsiendi käest või siis patsiendile tehtud analüüside ja uuringute kaudu.

„Kui kunagi andmekaitsega alustasin, näis, et arstidele on nn paberitöö pigem vastumeelne ja nad tahavad tegeleda vaid ravimise ja patsientidega. Kuid nüüd on märgata mõttelaadi muutumist,“ rääkis ta. „Järjest enam jagatakse veendumust, et korrektne dokumenteerimine ja hooliv andmetega ringikäimine on üks osa kvaliteetsest ravist. Dokumentide põhjal toimub paljuski ju ka patsiendi edasine ravi. Samuti unustavad patsiendid tihti palju juttu ära, kui seda kirja pole pandud. “ Ta lisas, et patsiendil on õigus küsida teave kirjalikult kaasa, kuna patsiendid tõesti ei suuda kõike meeles pidada.

„Soovitus juristina tervishoiuteenuse osutajale on, et nad märgiksid ka dokumentidesse, et infolehed on patsiendile kaasa antud. Tagantjärele on seda muidu väga raske tõendada, eriti kui tunnistajaid ei ole või nad ei mäleta täpselt.“

Liigselt lühendeid

Kõik see on Ingeri Luik-Tamme kinnitusel oluline ka tervishoiuteenuse osutaja ja tervishoiutöötaja õiguste ja huvide kaitsmisel, kui juhtub tekkima konflikt. „Puuduliku dokumenteerimise korral on näiteks kohtus hiljem keeruline tõendada, et mingi tegevus on läbi viidud,“ jätkas Luik-Tamme.

Sageli hoiavad arstid dokumenteerimisel aega kokku, kasutades hulgaliselt lühendeid. „Ka haigekassa läbi viidud tervishoiuteenuste kliiniliste auditite kokkuvõtetes tuuakse sagedase kitsaskohana ette liigset lühendite kasutamist, sest kirjapandu muutub niimoodi arusaamatuks või mitmeti mõistetavaks,“ jätkas Luik-Tamme. Kui patsient annab nõusoleku, siis võiks vestlust ka salvestada, kuid ilma patsiendi nõusolekuta see üldiselt lubatud ei ole.

 

Uus määrus

25. mail 2018 jõustub isikuandmete kaitse üldmäärus, mis loob isikuandmete töötlejatele uusi kohustusi ning suurendab vastutust reeglite rikkumisel. 

Sellest, millised muudatused toob kaasa isikuandmete kaitse üldmäärus tervishoiusektoris, räägib Ingeri Luik-Tamme oma 27. märtsi Äripäeva akadeemia koolitusel. Koolituse eesmärk on tõsta osalejate õigusteadlikkust sellest, mida peaks teenuse osutamisel arvestama, et tagada vastavus õigusaktidele, kaitsta oma huve ja õigusi ning vältida konflikte. Lisaks antakse koolitusel ülevaade dokumenteerimise nõuetest, et tagada kvaliteetne dokumenteerimine ja tervishoiuteenuse osutamine.

Koolitus: Dokumenteerimiskohustus ja andmekaitsereform tervishoiusektoris

Koolituse teemad
• Tervishoiuteenuse dokumenteerimise nõuded (dokumenteerimise eest vastutavad isikud, millised andmed ja millises vormis tuleb dokumenteerida, erinevate andmekandjate (pildistamine, filmimine) kasutamine, dokumenteerimise ajalised raamid, dokumentide hilisem muutmine ja täiendamine) 
• Sagedasemad kitsaskohad dokumenteerimisel ja dokumenteerimiskohustuse rikkumise tagajärjed (ravimitega seonduva nõustamise dokumenteerimine, patsiendi teavitamise ja nõusoleku dokumenteerimine, teavitamiskohustuse täitmise tõendamine, tõendamiskoormise ümberpöördumine, Tervishoiuameti ettekirjutused)
• Kokkuvõte peamistest erisusest senise andmekaitse regulatsiooni ja 25.05.2018 jõustuva andmekaitsemääruse vahel (teavitamine isikuandmete töötlemisest, privaatsuspoliitika, avastatud rikkumistest teavitamise kohustus, vastutus andmekaitsemääruse nõuete rikkumise eest)
• Ravidokumentide ja nendes sisalduvate andmete suhtes kehtivad õigused ja kohustused (patsiendi õigused: mh tutvuda ja saada ärakirju, õigus nõuda muutmist või täiendamist, andmete ülekandmist teisele töötlejale, kustutamist (õigus olla unustatud); kolmandate isikute õigused dokumentide suhtes) 
• Erisused tervise infosüsteemi andmete kasutamisel (milliseid andmeid ja millistel tingimustel võib vaadata ja kasutada, patsiendi õigus keelata juurdepääs oma andmetele)
• Dokumenteerimiskohustuse ja andmekaitse regulatsiooni seos saladuse hoidmise kohustusega (millal võib ja millal peab saladuse hoidmise kohustusest kõrvale kalduma, juhtumite kommenteerimine ajakirjanduses)

Eesmärk: praktiliste näidete varal käsitletakse situatsioone, mis võivad tervishoiuteenuse osutamisel ette tulla ja antakse näpunäiteid, mida sellistes olukordades teha. Jagatakse kohtueelsetest läbirääkimistest ning kohtuvaidlustest saadud kogemusi tervishoiuteenuse osutajate töö nõuetekohaseks korraldamiseks ja kohtuvaidluste ennetamiseks. 

Lisainfo SIIN.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.