Millised on Eesti naisarstide suurimad väljakutsed?

Meditsiiniuudised uuris tänase naistepäeva puhul, millised on Eesti naisarstide jaoks suurimad väljakutsed oma valdkonnas.

Nooremarstide ühenduse juhatuse liikmed Helen Reim ja Rille Pihlak märkisid et meditsiinisüsteem peaks võtma tarku, tugevaid ja võimekaid naisi kui võitu oma sektoris ning seda jõudu kasutama võimalikult hästi, mitte sellele vastu töötama.

"Me räägime võrdsest kohustusest laste kasvatamisel, kuid näeme igapäevatöös siiski, kuidas just naisarstidele on meditsiinisüsteemis suureks väljakutseks järelkasvu kõrvalt oma karjääri arendamine," tõid residendid välja. Lisaks peaks ka juhtivatele kohtadele nende hinnangul rohkem naisi värbama. "Näeme selgelt, et tänapäeval on umbes 3/4 arstidest naised, kuid juhtivatel kohtadel on jätkuvalt enamus mehed, loodame, et tulevikus juhivad Eesti meditsiini ka tugevad naised," ütlesid ühenduse juhid.

Arstiteadusüliõpilaste seltsi president Anu Parvelo kõneles samamoodi, et sarnaselt teistele erialadele on ka meditsiinis teravaks väljakutseks töö- ja pereelu tasakaalu leidmine.

"Meditsiinis kerkib probleem esile just seetõttu, et akadeemilise õppe kestvus on pikk ja sageli tekib residentuuri asudes küsimus, kas teha haridustees paus ja tegeleda pereloomisega või hoolitseda pere eest täiskohaga töötades ja õppides," rääkis Parvelo. See valik langeb tihti just naistele, kes traditsiooniliselt vastutavad pererolli eest.

"Samas oleks probleemi parandamiseks vaja nii naistele kui ka meestele perekonnasõbralikku tööplatvormi ja näiteks võimalust residentuuri ajal töötada poole kohaga lapse kõrvalt," leidis seltsi esindaja.

Tallinna munitsipaalperearstikeskuse ja City Tervisekliiniku juht ja arst Kristel Amjärv leidis, et tänane naisarstide väljakutse just Eesti peremeditsiinis on hoida end tugeva ja tervena.

Peremeditsiinis töötab täna 93% naisarste. "Kõik head nõuanded tervise hoidmisest, töö-ja puhkeaja normaalsest rütmist, liikumisest, positiivsest ning rõõmsast meelest ongi arstile suur väljakutse," ütles Amjärv. "Perearstid peavad end hoidma, et hoida üldmeditsiini abi seni, kuni noored valivad perearsti elukutse."

Ka on Eesti perearstide väljakutse tema hinnangul osata oma eeskuju ja pühendumisega ametile, kutsuda noori arste valima elukutseks perearsti elukutse – 8% perearstidest on alla 40 aastased, 70% on üle 51 aasta vanused ja 13% pensioniealised. (Protsente puudutavad andmed: prof Ruth Kalda)

Soovime aastaringset märkamist ja väärtustamist kõigile Eesti naisarstidele! Head naistepäeva! 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.