Edward Laane erialaste oskuste minetamist ei pelga

Hematoloog Edward Laane
Hematoloog Edward Laane

Maikuust Kuressaare haigla ravijuhina tööle asuv hematoloog Edward Laane kinnitab, et end väikehaiglaga sidudes ta erialaseid oskusi kaotada ei karda ning leiab, et tulevikus võibki olla mõistlik hematoloogia õpe ümber profileerida nii, et hematoloog võiks töötada ka sisearstina.

Kuidas tekkis mõte Kuressaare haigla ravijuhi kohale kandideerida?

Kuressaare haigla ravijuht on väga atraktiivne ametikoht. Mulle endale annab see võimaluse personaalseks arenguks ja uute oskuste omandamiseks. Samuti võimaldab ravijuhi ametikoht luua uusi võrgustikke ning leida uusi sõpru, kuid samas ka seni õpitu tagasi anda. Need kõik on olulised tegurid, mis kokkuvõttes viisid mind mõttele kandideerida.

Mul on olnud võimalus senise karjääri jooksul läbida väga mitmeid koolitusi ja programme. Ravijuhi ametikoht annab võimaluse seni kogetut rakendada praktilises töös ja oma mõtteid ellu viia. Minu karjääri algus sai suurel määral teoks tänu saarlastele, täpsemalt Stockholmi väliseestlastele Helmut ja Maimu Aksbergile. Vanahärra oli pärit Äksi saarelt ja vanaproua Saaremaalt. Koos veedetud ajal me rääkisime tihti Saaremaast. Ma tunnen sügavat austust saarlaste vastu.

Millised on Teie eesmärgid Kuressaare haigla ravijuhina?

Minu põhiliseks eesmärgiks on kujundada Kuressaare haigla ligitõmbavaks töökohaks noortele arstidele ja pakkuda võimalikult palju teenuseid kohapeal Saare maakonna elanikele. Kindlasti pöörame suurt tähelepanu õendusteenuse tugevdamisele ja haiguste ennetamisele. Teisteks eesmärkideks on teha Kuressaare haigla nähtavamaks nii Eestis kui väljaspool Eestit. Saaremaal on head võimalused terviseturismi arendamiseks ja me peame arendama tulenevalt oma asukohast telemeditsiini. Samuti on väga oluline koostöö teiste haiglatega.

Milliste töökohustustega olete seotud Tallinnas ja Tartus ning kuidas plaanite end jagada erinevate töökohtade vahel?

Tallinnas on mul vastuvõtud erameditsiinikeskuses Confido ja samuti olen Tartu Ülikoolis õppejõud, hematoloogia dotsent. Töökoormus nii Tallinnas kui Tartus kindlasti väheneb, esiplaanil on Kuressaare haigla raviteenuste arendamine. Samas ma pean Tartu Ülikooli positsiooni oluliseks, eelkõige just mõeldes järelkasvule ning miks mitte arendada Kuressaares teaduse poolt ja võimalusel kliinilisi uuringuid.

Kas PERHis teete veel vastuvõtte ja mis seisus jätsite hematoloogia osakonna PERHis oma mantlipärijale?

PERH-s ma enam vastuvõtte ei tee. Hematoloogiaosakond on heas seisus.

Kas Te ei karda minetada erialaseid oskusi, kui end suure keskuse asemel rohkem väikese haiglaga seote?

Ei karda. Ma näen hematoloogina, et minu eriala on Eestis jõudnud teelahkmele. Me oleme olukorras, et kui kõik hematoloogia arst-residendid lõpetavad ja kui ükski arst oma ametikohalt ei lahku, siis juba praegustele arst-residentidele ei jätku vabu töökohti. Samas näen järjest suuremat vajadust hematoloogide järele. Näitena võib tuua fakti, et PERHi hematoloogid käivad vastuvõtte tegemas ja konsultatsioone andmas Pärnu haiglas ning TÜK hematoloogid Ida-Viru keskhaiglas. See näitab, et keskhaiglatel on reaalne vajadus hematoloogide järele. Töö Kuressaare haiglas annab võimaluse välja selgitada, kas ka maakonnahaiglad vajaksid hematolooge.

Võib-olla tuleb tulevikus kogu hematoloogia õpe ümber profileerida nii, et hematoloog võiks töötada ka sisearstina. Aastaid tagasi toimis selline süsteem Rootsis.

Maakonnahaiglates saab ravida ja jälgida patsiente, kellel on muutused hemoglobiini, valgevereakkude või vereliistakute väärtustes - näiteks patsiendid aneemiate, leukopeeniate ja trombotsütopeeniatega. Samuti saab patsiendi kodule lähemal väga edukalt läbi viia ravi, mis põhineb suukaudsetel tablettidel või nahaalustel süstetel. Omaette teema on patsientide käsitlus pahaloomulise haiguse lõppstaadiumis.

Erialaselt ma olen aktiivselt tegev Euroopa Hematoloogide Assotsiatsioonis ja Maailma Hemofiiliaföderatsioonis. Mul on väga head suhted Harvardi Meditsiinikooli spetsialistide-hematoloogidega. Kõik patsiendid, kes soovivad minu konsultatsiooni, on oodatud Kuressaarde. Plaanin teha kord nädalas ambulatoorseid vastuvõtte.

Mitmeks aastaks olete end praegu Kuressaarega sidunud?

Minu tööleping on sõlmitud 5 aastaks.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.