Le Vallikivi: uuele ministrile tugevat vaimset tervist

Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi.
Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi.

Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi ütleb, et terviseministri tooli ootamatu vabastamine võib saata tulevastele otsustajatele sõnumi, et teatud teemadega on tervishoius enda heaolu nimel mõttekam mitte tegeleda.

Meditsiini põhiolemus ei ole ju mõeldud selleks, et ravitseda rikastele ja ilusatele inimesetele pähekaranud tervisemuresid, vaid pigem ju ikkagi see, et aidata inimesi, kes seda abi kõige enam vajavad ja kes end ise aidata ei suuda. Seetõttu oli Jevgeni Ossinovski ministriaja algus muljetavaldavalt sirgeselgne ja paljutõotav – ta julges välja öelda selliseid asju, mis oma ettearvatavas ebapopulaarsuses parempoolse suunitlusega pidevalt vahelduvatele ministritele oleks tundunud pühaduseteotusena. Näiteks, et tervis on inimõigus ja universaalne kindlustuskaitse peab tagama juurdepääsu tervishoiule kõigile inimestele. Või et tugev esmatasand on meditsiini vundament. Või et alkoholipoliitikas me peame julgema olla märkimisväärselt radikaalsemad.

Kahjuks osutusid need väljaütlemised ootuspäraselt ebapopulaarseks ja minister lasigi end heidutada, valides kahjuks lihtsama vastupanu ja eskapismi tee. Mis kahjuks annab igale ministrile terveks järgnevaks dekaadiks sõnumi, et kui hakkad nende teemadega tegelema, siis on igapäevane peks ja sõim ja kaotatud hääled su ainus palk. Mis tähendab seda, et sisuliselt on need teemad surnud ja maha maetud. Millest on väga kahju, sest need oleks teemad, mida oleks ühiskonnale päriselt ka vaja. Oleks oluliselt rohkem ja põhimõttelisemalt vaja, sest see kujundaks meditsiini strateegilisemalt ümber, kui tekkinud lisaraha meditsiini, mis ilma strateegilise plaanita jälle kes-teab-kuhu huugama pannakse.

Ja kurb on ka see, et sotsiaalministeerium kui institutsioon on endiselt koostööpartnerile täiesti hoomamatu - sageli ei tea kõrge sotsiaalministeeriumi ametnik kedagi, kes teaks kedagi, kes mingi olulise koostöölõigu eest vastutaks. Või on ta just töölt lahkunud. Või läinud mõnda teise osakonda. Või lihtsalt jätnud oma asjad tegemata, sest käed valutasid. Jne. Ja näiline kaasamine võttis muidugi perearstide vaates eriti õitsvad tuurid üles.

Tulevasele ministrile, kes iganes ta ka ei oleks,  julgeks küll soovida tugevat vaimset tervist kogu süllekukkunud situatsiooniga hakkama saamiseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.