3 küsimust õdede liidule seoses ministri vahetumisega

Õdede liidu juht Anneli Kannus (vasemal), asekantsler Maris Jesse ja haigekassa juht Rain Laane vestlemas "Kliinik 2018" üritusel.
Õdede liidu juht Anneli Kannus (vasemal), asekantsler Maris Jesse ja haigekassa ...

Eesti Õdede Liidu juht Anneli Kannus leiab, et senise terviseministri muidu head sooritust vähendab tema ootamatu teade ametist loobumise kohta.

Eesti Õdede Liidu juhatuse seisukohta jagades lisab Kannus, et tervishoiusüsteem vajaks restardiks tugevat eestvedajat, keda aga ei ole.

Milliseks Te õdede liidu esindajana hindate senise terviseministri tehtud tööd? Jäite Te tema tegemistega rahule? 

Hinne on viie palli süsteemis neli. Valitsus mõistis tervishoiu lisaraha vajadust ning lisaraha ka tervishoidu suunas. Lisaks mõistis minister, et tervishoiumeeskonnas on mitmeid teisi liikmeid peale arstide, vajutades avalikult valupunktidele, millega siiski edasi ei tegeletud.

Lahkumise ja selle põhjuste eest teenib lahkuv minister aga selgelt miinuspunkte.

Mida peate Jevgeni Ossinovski ametiaja suurimaks õnnestumiseks või ka läbikukkumiseks?

Õendusabi, seal hulgas terviseedenduse ja haiguste ennetamise rahastuse numbrid on jätkuvalt tagasihoidlikud. Panustamine eelkõige eriarstiabile on tegelemine tagajärjega. Süsteem vajab tervikuna restardiks tugevat eestvedajat, keda lihtsalt pole. Ministril võiks sellist võimu, pealehakkamist ning eestvedamist jaguda.

Eelmise kollektiivlepingu lisa allkirjastamisega eestvedamise võimalus tekkis, kuid see jäi kasutamata. Eelmisel kevadel oleksid erinevad osapooled ühise eesmärgi nimel ühise laua tulnud ja mõelnud laiemalt ehk muutused oleksid sündinud päriselt. 

Suurim õnnestumine on tervishoiu rahastamise formaalsed muudatused, pensionäride eest makstava summa arvelt. Sisu tuleb kahjuks alles luua, seadusandlikest raamidest alustamine on vaid esimene samm, paralleelselt oleks olnud vaja alustada ka järgmisi.

Keda õdede liit uue ministrina näeb ja millised on teie ootused talle?

Uue ministriga on keeruline, sest tegemist on n-ö asendusministriga üheks aastaks. Seega on parim võimalik lahendus leida inimene ministeeriumist, keegi kes tööd ei peaks õppima ja  täna käivitatud arengud ei kannataks.

Uus minister võiks endale tõeliselt selgeks teha, et vananev elanikkond kõigi oma terviseprobleemidega ei ole sõnakõlks, vaid reaalsus. Täna uute lahenduste käivitamine ehk järgmiste otsuste tegemata jätmine kulutab ära kõik lisaraha ning probleem jääb lahenduseta. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.