Uudised
Ainult tellijale

Andres Metspalu: genoom ennustab täpselt

Geenivaramu juht professor Andres Metspalu.  Foto: Raul Mee

Eesti Geenivaramu ja TÜ genoomika instituudi direktor Andres Metspalu rääkis Eesti kardioloogide seltsi konverentsil “Ateroskleroos ja selle tagajärjed” geenivaramust ja selle kasutamise võimalustest tervishoius.

Geenivaramu idee algusest on tänaseks ligikaudu 20 aastat. Projekti idee sündis 1999. aastal. Riigikogu võttis inimgeeniuuringute seaduse vastu 13. detsembril 2000 ning see jõustus 2001. aastal.. Üks selle eesmärke oli koguda eestlaste geeniproove, et saada ülevaade tervisenäitajatest ja kasutada tulemusi rahva tervise parandamiseks. Esimesel kogumisel ca üheksa aasta eest saadi kokku 52 000 doonori proovid ehk ligi 5% Eesti täiskasvanud elanikkonnast. Umbes 2010. aastast on geenivaramu kogutud andmeid uurinud ja publitseerinud nende pealt sadu teadusartikleid, avastanud seoseid geenivariantide ja haiguste vahel.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale. Lugemiseks logi sisse või osta ligipääs allolevalt lingilt.

VORMISTA TELLIMUS KOHE JA SAAD:
  • Ligipääsu kõigile lukus lugudele
  • Ligipääsu ajalehe PDFidele
  • Tellimus sisaldab Meditsiiniuudiste uudiskirja
  • Jaga lugu:
    Seotud lood
    Kõik seotud lood
    MEDITSIINIUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

    Telli olulisemad Meditsiiniuudised igal nädalal enda postkasti.

    Meditsiiniuudised.ee toetajad:

    Kadi Heinsalu
    Kadi HeinsaluPeatoimetajaTel: 667 0451kadi.heinsalu@aripaev.ee
    Aet Trisberg
    Aet TrisbergAjakirjanik-toimetajaTel: 667 0455aet.trisberg@aripaev.ee
    Violetta Riidas
    Violetta RiidasToimetajaTel: 667 0454violetta.riidas@aripaev.ee
    Siret Trull
    Siret TrullAjakirjanik-toimetajaTel: 667 0446siret.trull@aripaev.ee
    Karin Tamm
    Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862karin.tamm@aripaev.ee
    Kristi Kammer
    Kristi KammerMeditsiiniuudiste müügi- ja arendusjuhtTel: 507 9553kristi.kammer@aripaev.ee