Geenidoonoriks soovib juba saada üle 25 000 inimese

Verd geeniuuringuteks sai anda ka aastal 2009.
Verd geeniuuringuteks sai anda ka aastal 2009.

Alates tänasest, 2. aprillist, kuni aasta lõpuni saab suuremates haiglates ja SYNLABis anda geeniproovi. 2. aprilli hommikuks oli veebikeskkonnas www.geenidoonor.ee oma nõusoleku geenidoonoriks saamiseks allkirjastanud juba üle 25 000 inimese.

Geenivaramu kommunikatsioonijuhi Annely Alliku sõnul teeb nii suur geenidoonoriks soovijate hulk rõõmsaks ja uhkeks, ent samas seab oodatust suurem huvi projekti läbiviijad ka väljakutsete ette.

„Et vältida verevõtukohtades pikki elavaid järjekordi, soovitame esimestel päevadel ja nädalatel mitte verd andma tõtata, kui see pole tõesti teile just ainus sobiv aeg või kui teil juba nagunii pole vaja arsti juurde minna,“ ütles Allik. „Vereproove kogutakse aasta lõpuni ja kui ka 100 000 doonorit varem täis saab, siis kohe kogumine kindlasti lukku ei lähe. Lihtsalt need proovid külmutatakse ja geenikaardid tehakse neile hiljem.“

Geeniproovi jaoks võetakse inimeselt veenist ühe katsutiga 6 ml verd. Oluline on, et geenidoonor on eelnevalt allkirjastanud nõusolekuvormi, mida saab teha veebikeskonnas www.geenidoonor.ee. Samalt aadressilt leiab ka täieneva nimekirja verevõtukohtadest.

Geeniproovi andmiseks ei pea enne registreeruma, tuleb lihtsalt verevõtukoha avamise ajal kohale minna. Kogu protseduur võtab aega mõned minutid. Geenidoonorina verd loovutades on soovituslik olla 4-6 tundi söömata-joomata. See pole otseselt oluline geeniuuringuks, aga kui geeniuuringu käigus tekib vajadus täiendavateks uuringuteks, näiteks südame-veresoonkonna haiguste vereanalüüsiks, siis täpsemate tulemuste tarbeks on parim, kui veri on antud eelnevalt söömata. Kui inimene on söönud hommikusööki, siis vereproovi sobib hästi andma minna lõuna paiku või pärastlõunal.

Geenidoonoriks võivad saada Eesti elanikud alates 18. eluaastast, kes ei ole varem liitunud geenivaramuga ja kellel on Eesti isikukood.

Vabariigi Valitsus otsustas möödunud aasta lõpul anda hoogu personaalmeditsiini arendamisele Eestis ning eraldas 2018. aastaks 5 miljonit eurot Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu, Tervise Arengu Instituudi ja Sotsiaalministeeriumi ühisele geeniprojektile. Projekt viiakse ellu inimgeeniuuringute seaduse alusel.

Projekti eesmärk on sel aastal koguda kuni 100 000 inimese geeniproovid ja koostada nende põhjal individuaalsed geenikaardid geeniandmete edaspidiseks sidumiseks tervise infosüsteemiga, et arstil oleks võimalik patsiendi terviseriskide hindamisel arvestada lisaks ka inimese personaalset geeniinfot.  

VEREVÕTUPUNKTIDE ASUKOHAD

Kõikide verevõtupunktide täpsed asukohad leiab veebilehelt www.geenidoonor.ee, kus nimekiri jooksvalt täieneb.

Raviasutused:

Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tallinn, Sütiste tee 19

Ida-Tallinna Keskhaigla, Tallinn, Ravi 18

Lääne-Tallinna Keskhaigla, Tallinn, Paldiski mnt 68

Pelgulinna polikliinik, Tallinn, Sõle 16

Pelgulinna naistenõuandla, Tallinn, Sõle 23

Kopli polikliinik, Tallinn, Sõle 63Haabersti tervisekeskus, Tallinn, Õismäe tee 179

Mustamäe tervisekeskus, Tallinn, Ehitajate tee 27

Nõmme Tervisekeskus, Tallinn, Jaama 11

Tartu Ülikooli Kliinikum, Tartu, Puusepa 8

SYNLABi verevõtukohad:

SYNLAB Veerenni, Tallinn, Veerenni 53a

SYNLAB Narva mnt, Tallinn, Narva mnt 7

SYNLAB Lasnamäe, Tallinn, Linnamäe tee 3

SYNLAB Viimsi, Viimsi, Kaluri tee 5a

SYNLAB Tartu, Tartu, Teguri 37b

SYNLAB Gildi, Tartu, Gildi 8

SYNLAB Tasku, Tartu, Turu 2

SYNLAB Pärnu, Pärnu, Seedri 6

SYNLAB Pärnu, Pärnu, Suur Sepa 14

SYNLAB Narva, Narva, Tallinna mnt 19cSYNLAB Jõhvi, Jõhvi, Jaama 34

SYNLAB Viljandi, Viljandi, Turu 8/10

SYNLAB Võru, Võru, Jüri 19a

SYNLAB Elva, Elva, Supelranna 21

SYNLAB Põltsamaa, Põltsamaa, Lossi 49

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.