Saksamaa messil conhIT vaadati tervishoiu tulevikku

conHIT toimus Berliini messikeskuse neljas suures hallis.
conHIT toimus Berliini messikeskuse neljas suures hallis.

17.-19. aprillini toimus Berliini messikeskuses Saksamaa suurim ja Euroopa üks juhtivaid tervishoiu IT messe conhIT (Connecting Healthcare IT). Messi eesmärk oli kokku viia ITarenduste loojad ja meditsiinivaldkonna otsustajad, et parandada tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkust ning digitaalset arengut.

Mess on aasta-aastalt kasvanud nii eksponentide kui ka külastajatelt arvult, ulatudes tänavu ligi 600 eksponendi ja enam kui 10 000 külastajani. Juba messi esimese päeva pärastlõunal oli rahvast murdu ja töö boksides toimus täie hooga. 

Et kõik soovitud kontaktid saaks ikka loodud, oli võimalik juba enne messi algust broneerida omale messi kodulehel kindel aeg kohtumaks meelepärase eksponendiga. Kogu hiiglaslik messiala oligi lisaks boksidele pikitud täis ka work cafesid, kus sai rahulikult juttu ajada.

Ja vaadata oli messil palju. Oli nii patsiendi tervisesüsteeme nagu meie TIS, telemeditsiini platvorme, millega konsulteerida operatsioone ja ka perearstidele vajalikke äppe, näiteks nahatraumade epikriiside edastamiseks. Enamasti olid äpid ja platvormid suunatud siiski haiglatele.

Suurimad väljakutsed meditsiinis
Lisaks toimus conHITi raames kongress, kus arutleti digitaliseerimise rolli meditsiinis ja tulevikuvisioone. Suurt tähelepanu sai andmekaitse. Olid ka eraldi väiksemad töötoad, mis ei jäänud oma teemapüstituselt sugugi tagasihoidlikuks.

Nii oli üks töötuba keskendunud suurimatele väljakutsetele meditsiinis ja konkreetselt tutvustati eelmise aasta veebruaris Saksamaal käivitatud projekti antibiootikumiresistentsusega võitlemiseks. Antibiootikumide liigkasutamise probleemi on prioriteetseks kuulutanud ka WHO.Kuigi arstidega otse suheldes kinnitavad kõik, et antibiootikume (AB) tuleb määrata ainult tõsise vajaduse korral, siis reaalsuses manustatakse neid haigetele siiski liiga palju. AB liigkasutamise tulemusel sureb igal aastal ainuüksi Saksamaal 15 000 inimest.

Nii arendataksegi nüüd Saksamaal uut AB kontrolli platvormi, mille tarvis teevad koostööd kahte telemeditsiinikeskust (Aacheni ja Münsteri ülikooli juures), 17 kliinikut, 105 arstipraksist, hindamiskeskus, paar videokonverentsisüsteemi, sertifitseeritud statsistikaplatvormi. Projekt kestab 2017. aasta veebruarist 2020 aasta veebruarini ja seda rahastatakse innovatsioonifondist 20 miljoni euroga. Eraldi tähelepanu leidsid ka meditsiini ja tervishoiualased äppid ning lahendused – alates telefoni mõeldud terviseäppidest kuni haiglates kasutatavate platvormideni. Saksamaa turul on üle 100 000 tervishoiuäppi. Suurim küsimus on, millised neist on kvaliteetsed ja millised mitte.

Äppide hindamiseks kriteeriumid
Kas need vastavad regulatsioonidele, kas on vajalikud ja meditsiiniliselt kvaliteetsed, millised on hindamiskriteeriumid? Saksa haigekassa esindaja Christian Klose kinnitas, et haigekassal on kindlad kriteeriumid äppide kvaliteedi hindamiseks olemas ja selle põhjal otsustavad nad ka rahastamise üle.

Suurimaks probleemiks äppide puhul peetakse lisaks kvaliteedile seda, et need tihtipeale ei lahenda mitte probleemi, vaid tekitavad vajadust, kuigi peaks olema vastupidi.

Kommentaar:
Messi külastanud haiglajuht: õiget suunda hoida on võimalik vaid ülevaadet omades

Ain Suurkaev, Rakvere haigla juht

Meie ootus oli avastada uusi lahendusi ning leida ühest kohast erinevate lahenduste võrdlusi. Mess ei ole alati koht, kust sa leiad endale sobiva toote. See võiks olla meie jaoks hetke teadmises koht, mis aitab mõtlemist ja arusaamist arendada.

Kui me oleme siin Eesti-siseselt midagi hankimas, siis näeme (ja seda mitte alati materialiseeritult) ja kuuleme neid asju, mis siia väikesesse riiki jõuavad. Mess annab võimaluse võrrelda pakutavat n-ö “ühes ruumis” ja mastaapsemalt.

Omal ajal, kui me EMO rekonstrueerimist planeerisime, liikusime ka võimalusi mööda ringi ning talletasime endale ideid. Eks ikka iga pakkuja toode on reklaamimise hetkel see parim, aga kas ka meie võimalusi ja ootusi täitev, on juba järgmine faas hinnangu andmisel.

Meil on perspektiivsetes ideeplaanides operatsioonisaali monitoride lahenduste kaasajastamine, mille osas tahtsime ideid ja variante uurida. Tehnoloogiliselt oleme võimelised tooma opereerivale kirurgile patsiendi info lähemale, kuid senised lahendused on kas väga kallid või mitteratsionaalsed. Näiteks liikuvad õe postid, millega õde toetab nii arsti visiiti kui realiseerib arsti korraldusi (uuringud/analüüsid).

Tehnoloogia areneb kiiresti ning kindlasti ei ole meie selle kasutamise esirinnas – kuid õiget suunda hoida on võimalik vaid infot ja ülevaadet omades.
Oleme tõdenud korduvalt, et müügituru suurus mõjutab paljuski hinnataset. Kui aga teha sellist taustauuringut vähe laiemalt kui Eestimaal asuvate edasimüüjate juures, siis reaalsus veidi muutub. Olgugi, et toote lõpphind tekib ikka tarbija asukohamaal, on võimalusi seda ehk veidikegi rohkem mõjutada lähtuvalt erinevate võimalike pakkujate leidmisest.

 

Kolm küsimust:
Messil toimunud kuue kohtumise “saagiks” on arutelu jätkamine kolmega

Andres Mellik, CEO, digitaalterviseettevõte Cognuse Inc

Milliste ootustega Te messile läksite?
Messile läksin keskmiselt optimistlike ootustega. Juba ette oli planeeritud kuus kohtumist 1:1 business meeting formaadis, mis ka kõik toimusid ning umbes pooltega neist lähevad arutelud edasi.

Kas lootsite mõnda konkreetset lahendust leida?
Pigem tegime kerget konkurentsianalüüsi ning otsisime integratsioonivõimalusi.

Kas olete ka varem taolistel messidel käinud? Kas olete midagi konkreetset leidnud?
Oleme ka varem käinud nii conhIT messil kui ka HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) ja m-Health konverentsidel. Oleme leidnud konkreetseid koostööpartnereid ja ka kliente nii USAs kui ka Euroopas.

Messi külastamiskulud kattis Saksa kaubanduskoda.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.