Kitty Kubo: digilahendusi on palju, aga Eesti on maha jäämas

KItty Kubo
KItty Kubo

Eesti tervishoiu digilahenduste areng näib olevat takerdunud varasema e-tervise eduloo taha, kuid maailm tormab sellel teel väga kiiresti edasi, rääkis kolmapäeval kliinikumi kevadkonverentsil Connected Health klastri innovatsioonijuht Kitty Kubo,

Järgneb Kitty Kubo ettekande kokkuvõte kliinikumi konverentsilt:

Maailmas oli 2017 lõpu seisuga üle 300 000 eri äpi tervishoiu digilahedustest. Esimest korda neid tekitati rohkem, kui neid kasutusele võeti ja alla laeti. Seega turg on päris täis. Turgu investeeringud on samuti kolossaalsed, rohkem kui biomeditsiini arendusse näiteks täna panustatakse. Samas üks USA suur turuhindaja ütles hiljuti, et 2017 oli faasivahetus digilahendustes. Ta pidas silmas, et on jõutud esimestest katsetustest kasutuse faasi: on tekkinud standardlahendused ja on proovitud panna digilahenduste eest maksma nii patsiente kui ka haiglaid. On leitud, et parim variant on kindlustusfirma kui digilahenduste ostja. Kui varem domineerisid nn fitness lahendused, siis ka tõsiduse osas on toimunud pööre, rohkem on hakatud arendama kliiniliselt relevantseid lahendusi. Täna on mahult suurim patsiente võimestavate, tervist ja haigusest teadlikkust tõstvad lahendused.

Küsimus, kuidas tekitada rohkem kasulikke digilahendusi, millest võidaksid arendajad ja tervishoid? Kuidas mujal on seda tehtud? Näide Inglismaalt, KOKi teemal. Seal on selline lahendus, mis KOKi haige jaoks mõeldud. Selle asutas üks arst, rakendus jõudis 2015. aastast kolme aastaga rakendamisele välja paljudes kohtades Inglismaal – iga kopsuarst saab selle välja kirjutada patsiendile. Kuidas on see võimalik ja mida sellega teha saab? See on haigusega toimetulekut toetav rakendus. Haiglatasandil iga selle haiguse ägenemine on kallis, seega võit selle ärahoidmine läbi digilahenduste oli väljakutsuv. Samuti on arstil töölaud, kust ta saab haiguse seisundit kaugelt monitoorida, saab muuta raviskeemi. See hoiab kokku ka haigusest rääkimisele minevat aega, kuna rakendus on ka hariv. Uuriti, kas see hoiab kulusid kokku. Nähti, et see parandab 98% inhalaatori kasutamise vigadest, annab sama tulemuse, kui näost näkku rehabilitatsioon, kuid odavam. Rakenduse aastane litsents on 20 naela ja see on eluaegne, näost näkku kohtumine seal on 80 naela. Leiti, et 5000+ KOKi patsiendi pealt hoitakse aastaga kokku 200 000 naela. See rakendus sündis NHS Englandi abil, mis rahastab tervishoidu. See rakendati kiirkorras, kuna nähti, et see toimib ja hoiab raha kokku patsiendile.  

Milline on olukord Eestis? Tulevik on selline, et arst kirjutab patsiendile välja digilahenduse koos ravimitega ja võimlemisega. Meil see paraku veel reaalsuseks ei ole saanud. Riik on mingeid otsuseid e-tervise osas õigesti, kuid edu on uinutanud. Andmeid on palju, kuid teenuseid nende kasutamiseks on vähe, oleme maha jäänud. Küsimus ongi, mida ja kas üldse ise arendada või kasutada maailma lahendusi, neid importida. Meie e-riigi usk annab lootust rohkemaks. Küsimus on ka see, kas oleme turuna atraktiivsed.

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.