Kuidas läks HIV+ digijälgimise piloot Eestis?

Digiarendaja Paula Kink (vasakul) ja infektsioonhaiguste arst Kersti Kink tööhoos.
Digiarendaja Paula Kink (vasakul) ja infektsioonhaiguste arst Kersti Kink...

Sel nädalal kliinikumi kevadkonverentsil esitleti Eesti seniseid digilahendusi ja teiste seas ka äsja läbi saanud HIV+ digijälgimist Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliiniku baasil.

Ettevõte hINF pakkus novembrist 2017 kuni tänavu aprillini HIV+ patsientidele digiteenuseid. Tulemusi presenteerisid ettevõtte juht Paula Kink ja LTKH infektsioonhaiguste arst Kersti Kink. Paula Kink selgitas, et tegu oli platvormiga, kus patsient turvaliselt suhtleb oma ravimeeskonnaga digitaalselt. Ta kinnitas, et digivisiitidega on võimalik asendada 50% tavavisiite või telefonivisiite. "Nende käigus saab jagada olulist infot nii tervise kui ka ravi kohta. Olemas on ka tark meeldetuletussüsteem," jätkas Paula Kink. Eeliseks on tema sõnul kiire ja lihtne ülevaade nii haigele kui ka meedikule. "Patsiendi ravisoostumusele aitab kaasa, kui ta oma arengut ise näeb visuaalselt. Ka saab aega kokku hoida, 5 min jooksul saab info edastada, mida muidu visiidi käigus tehtaks 15-20 min jooksul," rääkis digilahenduse arendaja esindaja.

Kersti Kink osales projektis arstina. Ta rääkis, et alustati kõigepealt sobivate patsientide leidmisest. "Valisime välja meie kliiniku 250 patsienti, vanuses 25-50, nutitelefoni kasutajad oli neist 96%. Huvipakkuv oli ka see, et 76% neist oli tööga hõivatud, seega nad ei saa käia pidevalt arsti juures. Selgus, et 95% oli neist huvitatud digivisiitidest," rääkis Kersti Kink. "Uurisime nende muresid ja selgus, et 40% mures, et kulub keskmiselt üle 3 tunni kliiniku külastamiseks, teinekord terve päev, kui nad Tallinnas ei ela." Lisaks tunnistas 88%, et oli ebamugav käia korduvvisiitidel, 83% on lausa vältinud arsti juurde tulekut, enne kui probleem juba väga tõsiseks pole muutunud.

Pilootprojektis osales kolm LTKH arsti ja 3 juhtumikorraldajat õde. "Saime pilootprojektiga päris palju huvitavat infot. Patsiendid olid väga rahul ja kiitsid, et rakenduse laadimine oli lihtne, üksikud jäid hätta. Rakendus laetakse alla arstikabinetis. Patsiendid kinnitasid, et see on vajalik, praktiline ja andis neile vabaduse," jätkas Kersti Kink. "Patsient võis oma asju uurida ja edastada kohvikus, töölaua taga, isegi koosolekult korra lahkudes." Miinusena nimetati, et lisaks telefonile taheti ka veebiversiooni (sellega tegeldakse) ja juba tunti huvi, kas saab toodet edasi kasutada.

Arstide poolelt oli Kersti Kinkil see tunne, et telefonikõnesid tuli liiga palju, tööajal segas. "Teisalt oli hea kindlustunne, et patsient saab äppi kaudu oma analüüsi tulemused kätte ja ka soovitused, millal järgmine kord visiidile tulla," lausus arst. "Mulle meeldis ka see, et rakendus sobib ka õdedele ja teistele tervisemeeskonna liikmetele."

HIV+ on tema sõnul endiselt stigmatiseeritud haigus, seetõttu oli heameel, et patsiendid usaldasid seda rakendust. "Vaid üksikud ütlesid, et ootavad veel, saage enne paremaks ja targemaks," nentis Kink. Ka ei esinenud mingit kuritarvitamist, kus patsiendid hakkavadki digivisiite panema – seda ei juhtunud. Keskmise digivisiidi pikkus oli vaid 5 minutit. Kink lisas, et miinus on ka osade arstide umbusk: kas ma harjun, kas see võtab rohkem aega? Miinuseks on ka see, et see lahendus on veel eraldi kõikidest teistest vajalikest süsteemidest, pole liidestust teiste vajalike andmebaasidega, ka reaalelu visiitide sünkroniseerimisel.

Tasub ka arvestada, et haigekassal ei ole veel loodud digivisiidi teenust kui sellist ja hinnastamist sellisel asjal veel ei ole.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.