Video: Helsingi sai uue lastehaigla

HUSi uue lastehaigla seinu kaunistab Muumi temaatika.
HUSi uue lastehaigla seinu kaunistab Muumi temaatika.

HUSi tellimusel valmis Helsingis uus lastehaigla, kuna vana sisekliima ei vastanud nõuetele. Osa vajalikust rahast tuli annetustest.

Helsingis valmis uus lastehaigla, milles Helsingin Sanomat tegi videoringkäigu.

Hoones hakkab esimesena silma valgus ja õhulisus. Järgmiseks jääb pilk pidama seintel ja põrandatel, kuhu on maalitud Muumide maailm. 

Kaua oodatud ja maailma parimaks kiidetud lastehaigla on nüüd põhimõtteliselt valmis. Ehitaja annab hoone täna pidulikult HUSile üle. Haigla hakkab uutesse ruumidesse kolima 17. septembril ja igapäevane saab alata septembri lõpus.

HUSi lastehaigla teenindab kogu Soome lapsi. Siia on koondatud laste kardiokirurgia, elundisiirdamised ja ka mõnede haruldaste haiguste ravi. Kolmandik patsiente tuleb väljastpoolt pealinna.

Haigla tööle hakkamiseni kulub siiski veel mõni kuu, mille jooksul pannakse paika kõik vajalikud seadmed. Samuti koolitatakse töötajaid uues hoones uute seadmete ja süsteemidega töötama. Sisse kolitakse ka kalad, kes hakkavad elama esimese korruse suures akvaariumis.

Uus lastehaigla hoone tuli ehitada seetõttu, et vanas majas olid väga tõsised sisekliima probleemid – uues hoones pole võetud selles mõttes ühtegi riski. Niisukuse ja puhtuse kontrollile on pööratud väga palju tähelepanu juba alates projekteerimisest.

Ehituskvaliteet oli väga oluline kriteerium juba ehitushanke korraldamisel, milles hinnati muuhulgas ka ehituse eest vastutavate isikute oskuseid ja teadmisi.

Haigla ehitanud SRV projektijuht Mirja Serenius meenutas, et kvaliteet on oluline ka rahastajatele – lastele tuleb ehitada turvaline haigla.

Kuidas see kõik aga praktikas toimus? Alustuseks valiti ehitusmaterjalideks vaid kõige puhtamaid M1 klassi materjalid (Soomes kasutusel oleva klassifikatsiooni puhul M1 klassile vastavad materjalid on kõige puhtamad ja eritavad kõige vähem kahjulikke aineid; siia kuuluvad näiteks klaas ja metall), kust ei eraldu ruumiõhku praktiliselt midagi. Hoone konstruktsioonid on ehitatud betoonist, mis kuivab kiiresti.

Fassaadi sandwich-elementides ei ole orgaanilisi materjale, nagu vill, vaid polüuretaansoojustus. Hoone perimeeter ehitati kiiresti valmis, et sisetöid saaks juba tõesti sisetingimustes teha.

Kvaliteedi tagamiseks kontrollis sõltumatu Tervetalo (tervemaja) konsultant kõikide põrandakonstruktsioonide kuivust enne, kui need järgmiste kihtidega kaeti. Operatsioonisaalidesse paigaldati mitmekordsed filtrid, mis loovad eriti puhta õhuga piirkonna. Operatsioonisaali seintes ei ole traditsioonilisi plaate, mille vuugid võivad hakata mustust koguma. 

Haiglate ehitamine ei ole sugugi lihtne tegevus. Ehituse objektijuht Matti Julin ütleb, et hoone kvaliteedi mõttes on väga oluline, et ajagraafik oleks õigesti planeeritud, kõik etapid tehtaks kohe õigesti ja midagi pole vaja ümber teha. Julini sõnul neil ehitusele kulunud nelja aasta jooksul probleeme polnud. 

 Videotuur

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.