Ants Nõmper: see on Taaveti võit Koljati üle

Vandeadvokaat  Ants Nõmper
Vandeadvokaat Ants Nõmper

Tänane Riigikohtu otsus on nagu Taaveti võit Koljati üle ning näitab õigusriigi toimimist Eestis, ütleb Ellex Raidla büroo vandeadvokaat Ants Nõmper, kes esindas selles vaidluses Türi apteeke.

Kõik sai alguse enam kui kolm aastat tagasi, kui BENU üritas esmakordselt avada apteeki Türil. BENU esitas Ravimiametile kolimise taotluse ja Ravimiamet selle ka rahuldas ilma, et oleks mingit seisukohta Türil juba aastaid tegutsenud apteekidelt küsinud.

Tänu juhusele said apteekrid Ravimiameti otsusest teada ning pöördusid kohtusse. Kohus keelas BENU-l apteeki kolida ning seetõttu ei saanud BENU Türil apteeki avada. Heausklike kodanikena arvasid Türi apteekrid, et oht on möödas, kuni ühel päeval nägid, et BENU on siiski apteegi Türil avanud. Selgus, et BENU oli apteegi kolimiseks esitanud salaja uue taotluse, mille Ravimiamet jälle rahuldas ilma, et oleks kellelegi teada andnud. Kui Türi apteekrid uuesti kohtusse pöördusid, siis leidis kohus, et kuna uus apteek on juba avatud, siis kohtumenetluse ajaks seda kinni ei panda.

Täna saigi see kohtuvaidlus läbi ja tulemus on, et BENU on kogu aeg Türil ebaseaduslikult tegutsenud. Jättes kõrvale juriidilised nüansid, oli vaidluse põhituum selles, kas hoopis teises maakonnas uue apteegi avamine on vana apteegi "kolimine" või tegelikult uue apteegi avamine.

Kahjuks pidi Riigikohus sekkuma ja ütlema, et kuningas on alasti – olukorras, kus kolitakse hoopis teise maakonda, kus nii personal sisustus kui ka tarbijaskond on uued, ei saa rääkida kolimisest, vaid tegemist on uue apteegi avamisega. Ja seda BENU teha ei tohi.

Veelgi enam, kuna teatavasti on käimas apteegireform, mille eesmärk on kärpida ketiapteekide ja hulgimüüjate tiibu, siis on absurdne tõlgendada seadust niimoodi, et ketiapteek BENU, mis on 100% hulgimüüja Tamro oma, võib oma turupositsiooni veelgi parandada ja seda just proviisorapteekide arvel.

Miks on tegemist Taaveti võiduga Koljati üle? Kahel põhjusel.

Esiteks, kui võrrelda suurde rahvusvahelisse kontserni kuuluva BENU ja Türi apteekide käivet, siis vahe on tõenäoliselt kümnetes tuhandetes kordades. Teiseks oli väikeapteekide vastu kogu menetluse ajal kõik need riigiasutused, kes tegelikult peaksid iseseisvaid väikeettevõtjaid kaitsma. Vastu olid nii Ravimiamet, Konkurentsiamet, halduskohus kui ka ringkonnakohus. Siiski lõpuks õigus võitis.

Tegemist on olulise võiduga mitte ainult konkreetsete apteekide jaoks, vaid kõigi apteekide jaoks, kes on pidanud taluma seda, kuidas mõni suur ketiapteek nende linnakesse on ootamatult "kolinud". Neil kõigil on võimalik esitada kahju hüvitamise nõudeid riigi vastu.

Lisa kommentaar

  • dr. iur. Ants Nõmper
    Ellex Raidla advokaadibüroo vandeadvokaat

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.