Kaks haigekassa nõukogu liiget soovivad hanke tühistamist

Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar
Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar

Kaks haigekassa nõukogu liiget pöördusid nõukogu esimehe, tervise- ja tööminister Riina Sikkuti poole ettepanekuga eriarstiabi hange tühistada ja korraldada uus hange.

Haigekassa nõukogu liikmed, tööandjate huvide esindajad Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar ja Swedbank AB vanemkrediidijuht Priit Perens saatsid tervise- ja tööministrile kirja, milles soovivad, et Eesti Haigekassa nõukogu teeks juhatusele ettepanek kaaluda käimasoleva eriarstiabi teenuste riigihange (riigihange) tühistada ning korraldada uus hange korrektselt väljatöötatud hankekriteeriumidega, eeldusel, et tühistamine ei too kaasa teenuse osutamise katkemist.

"Kuni uue hanke tulemuste selgumiseni soovitame jätkata teenuste osutamist seniste partneritega, kes omasid lepinguid Eesti Haigekassaga enne riigihanke väljakuulutamist," lisavad allakirjutanud.

Tamsar ja Perens lähtuvad oma ettepaneku tegemisel järgmistest asjaoludest.

1. Riigihanke tulemusel sõlmitud lepingute võimalik tühisus

Rahandusministeerium kui riigihangete üle järelevalvet teostav asutus on seisukohal, et hankijal ei olnud õigus lepinguid sõlmida enne, kui kõik vaidlused on lahendatud. Kui hankija vastavat keeldu rikub, on selline leping tühine (RHS §201 lg 2).

Arvestades rahandusministeeriumi seisukohta ei pea Eesti Tööandjate Keskliit õigeks sõlmida  maksumaksja rahaga lepinguid, mille õiguspärasuses esineb kahtlus.

2. Hanketingimuste sisuline nõrkus

Tamsar ja Perens leiavad, et hanketingimused võimaldasid riigihankel olla edukad pakkujatel, kellel puudub reaalne võimekus ning vastutus teenust osutada.

Selline olukord on vastuolus patsiendikeskse tervishoiu ja vaba konkurentsi põhimõtetega.

Haigekassa nõukogu liige Ulvi Tammer-Jäätes tunnistas ERR raadiouudistele, et päris nii lihtsalt probleemi lahendada ei saa, sest kulutusi on teinud nii vanade lepingute omanikud, kui ka uued võitjad ja kõiki neid aspekte tuleb võtta arvesse.

Samuti nõukogus olev ametiühingujuht Peep Peterson ütles, et ka nõukogul endal oli hanketingimuste kirjutamisel küllalt suur roll ja toona haigekassa nõukogus olnud Tamsar jättis vaidlustamata sätte, mis lubas riigihankel osaleda ilma personali ja kabinetita  ettevõtetel.

Haigekassa pressesindaja Vivika Tamra ütles Postimehele, et kui haigekassa tühistaks eriarstiabi riigihanke, siis Tamra sõnul on rahandusministeeriumi seisukoht väga selge. «Vastavalt riigihangete seadusele on enne uue RHS jõustunud lepingute pikendamine erandlik ja selle alused on väga kitsad. Seega hanke kehtetuks tunnistame tähendab seda, et kogu Eesti eratervishoid jääb pikaks ajaks üldse ilma rahata,» selgitas Tamra.

Ta lisas, et vanad lepingud on lõppenud ja uute sõlmimiseks hangete tegemine koos vaidlustega võtab aastaid aega.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.