Gripivaktsiini lisakogust on oodata uuel nädalal

Oodatust suurem huvi end gripi vastu vaktsineerida tõi kaasa olukorra, kus gripivaktsiin sai hulgiladudest otsa juba hooaja alguses. Järgmisel nädalal on Eesti turule oodata lisakogust.

Gripivaktsiinide tootjad planeerisid seekordsel gripihooajal turustada Eestis 87 000 annust gripivaktsiini, mis ületab eelmisel aastal turustatut ligi 10% (eelmisel aastal turustati pisut alla 80 000 annuse). Vaktsiinide esmaselt planeeritud kogused on nüüdseks täies ulatuses Eestisse kohale toodud, rääkis ravimiameti inspektsiooniosakonna juhataja Elsa Leiten.

"Kuigi suurenenud huvi vaktsineerimise vastu on tervitatav, on see paratamatult tekitanud mõningase nappuse," tõdes Leiten. "Gripivaktsiini kättesaadavus hulgimüügist on praeguseks lõppenud ning apteegid, kellel senised laovarud otsakorral, hetkel otse hulgimüügist enam juurde tellida ei saa," lisas ta.

Ravimiametile nähtavate andmete põhjal paljudes apteekides vaktsiini siiski veel on, samuti Lääne-Tallinna Keskhaigla vaktsineerimiskabinetis.

Leiten tõdes, et vaktsiininappuse leevendamine hooaja kestel on üsna keeruline, sest tootmisprotsess on pikk ning gripivaktsiin on kasutatav vaid ühel hooajal. Tootjad lähtuvad vajaduse prognoosimisel eelkõige varasematel hooaegadel kasutatud kogustest ning puuduse tekkimisel sõltub lahendamine vaid sellest, kas mõnel teisel riigil võib varusid liiast olla.

"Olukorra leevendamiseks on vaktsiini VaxigripTetra müügiloa hoidja leidnud siiski võimaluse lisakoguste tarnimiseks Eestisse. Tänase seisuga on tarnet 29 000 annuse ulatuses oodata järgmise nädala alguses," ütles Leiten.

Kogused olid soovitust väiksemad

Neljavalentset vaktsiini Vaxigrip Tetra toodab Sanofi Pasteur, firma vaktsiinivaldkonna juht Tanel Väli sõnul sooviti tänavu Eestisse tuua 100 000 vaktsiinidoosi, kuid saadi 65 000, nagu ka mullu. Erinevus mullusega oli aga see, et hulgiladudest osteti vaktsiin edasi paari-kolme nädalaga. Möödunud aastal püsisid vaktsiinid kauem hulgilaos. Järgmisel nädalal Eestisse jõudvad vaktsiini lisakogused saadi Rootsist. 

Väli lisas, et tema teada järgmisel aastal olukord gripivaktsiini kättesaadavusega paraneb, kuna siis on ka konkurent GSK tulemas oma neljavalentse vaktsiiniga Eestisse. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.