Tippkohtumisel räägitakse esmatasandi tervishoiust

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller
Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller

25.-26. oktoobrini toimub Kasahstanis Astanas tervisepoliitika juhtide ja tervishoiuekspertide globaalne tippkohtumine, kus on kõne all esmatasandi tervishoiu tulevik. Kohtumisega tähistatakse 40 aasta möödumist Alma-Ata deklaratsioonist, milles rõhutati esmakordselt perearstiabi olulisust. Eestis täitub perearstireformist tänavu 27 aastat.

Astanas toimuval tippkohtumisel on kõne all esmatasandi tervishoiu roll aastaks 2030 seatud ÜRO kestliku arengu eesmärkide ja kõiki inimesi hõlmava ravikaitse saavutamisel. Koos tervise- ja tööminister Riina Sikkutiga osalevad tippkohtumisel Eesti ametlikus delegatsioonis Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller, Eesti Õdede Liidu asepresident Gerli Liivet ning Eesti Haigekassa juhatuse liige Pille Banhard.

„Oleme Eestis vaid veerandsajandiga ehitanud üles hästi toimiva perearstisüsteemi. Esmatasandi arstiabi on meie tervisesüsteemi vundament. Perearstidest on saanud mitmekesise pädevusega spetsialistid, kes on koostöös oma meeskondadega võimelised lahendama suurema osa inimese tervisemuredest kogu tema elu jooksul,“ ütles minister Riina Sikkut. „Eestis on võetud suund esmatasandi eelisarendamiseks tervishoius nii rahastamise, taristu kui ka sisuliste pädevuste laiendamise teel. Koos rajatavate tervisekeskustega tugevnevad ka perearstide meeskonnad ja hakatakse pakkuma laiemat valikut teenuseid.“

Eestis sai perearstireform alguse 1991. aastal, mil loodi ümberõppe võimalused perearstina töötamiseks. 1993. aastast alates on peremeditsiin olnud Tartu Ülikoolis eraldi eriala ning avatud on residentuuriprogramm. Alates 2019. aastast muutub peremeditsiini residentuur aasta võrra pikemaks – 4-aastaseks.

„Alma-Ata deklaratsioonis sõnastati esimest korda patsiendikeskse esmatasandi põhimõte - meditsiinis peab inimesel olema teejuht. Täna, 40 aastat hiljem, on kohtumise keskmes deklaratsiooni täiendamine ja kaasajastamine. Eesti perearstisüsteem on olnud eeskujuks paljudele riikidele – igal inimesel on perearst, kes on teejuhiks tema terviseprobleemide lahendamisel,“ selgitas Karmen Joller. „Perearstidena lähtume igapäevaselt deklaratsioonis sõnastatud aluspõhimõttest, et perearstiabi peab olema kvaliteetne, patsiendikeskne ning hooliv. Pühendumus ja kvaliteet nõuavad aga aega ja arsti väärtustamist samavõrd kui patsiendikeskset vaadet. Esmatasand vajab  tugevdamist,  et hoida üht peamist patsiendi õigust - saada kvaliteetset arstiabi,“ lisas Karmen Joller.

Perearstinimistuga perearste on Eestis kokku 788. Esmatasandi arstiabi rahastamine kasvas 2018. aasta I poolaastal võrreldes möödunud aasta sama perioodiga 10 protsenti. I poolaastal oli üldarstiabis raviteenuste maht 63,1 miljonit eurot, 2017. aasta samal perioodil 55,6 miljonit eurot. 2016. aasta andmetel külastas Eesti inimene perearsti aasta jooksul keskmiselt 3,2 korda, õendustöötajat 1,6 korral. Pereõdesid külastatakse üha rohkem. 2016. aastal kasvas õendustöötajate iseseisvate visiitide arv 16%, kolmandik neist visiitidest tehti pereõdede juurde.

2016. aasta Kantar Emori uuringu andmeil on Eesti inimeste hinnangud perearstiabile väga kõrged. Ligikaudu 80% vastanutest oli nii perearstisüsteemi kui oma perearstiga rahul, oma viimase perearstivisiidiga oli rahul koguni 92% vastanutest. Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastuse toel on aastaks 2023 Eestis rajamisel vähemalt 55 kaasaegset esmatasandi tervisekeskust. Uutes esmatasandi tervisekeskustes hakkavad perearsti ja -õe kõrval tööle füsioterapeut, koduõde ja ämmaemand ning sõltuvalt kohapealsetest vajadustest ka teised spetsialistid.

Alma-Ata deklaratsioonis rõhutati, et esmatasandi tervishoiust peab saama tervisesüsteemide alustala, mis peab olema võrdselt kättesaadav kõigile. 40 aastat hiljem on kavas Astana tippkohtumisel võtta vastu uus ülemaailmne deklaratsioon, millega kinnitatakse esmatasandi tervishoiu võtmerolli tervisesüsteemi jätkusuutlikkuse tagamisel ning jätkuvat pühendumist esmatasandi arstiabi arendamiseks.

Tippkohtumist korraldavad Kasahstani tervishoiuministeerium, Maailma Terviseorganisatsioon ja ÜRO Lastefond UNICEF.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.