TÜK: kiiritusravi mahu kasvu takistab lepingumaht

TÜ Kliinikumi esindajad tõdevad, et kiiritusravi praegune ajaline kättesaadavus ei ole rahuldav ja vajab parandamist. Kliinikumil oleks potentsiaal kiiritusravi praeguse mahu kahekordistamiseks, kuid see on jäänud haigekassa lepingu taha.

TÜK juhatuse esimees Priit Eelmäe ja  hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhataja Peeter Padrik tõdevad oma kirjas sotsiaalministeeriumile, et nõudlus kiiritusravi järele kasvab ajaga tõenäoliselt veelgi, sest lisandub uusi näidustusi ning tehnoloogiaid. Samas on iseküsimus, kas parim tee kiiritusravi kättesaadavuse ja arengu tagamiseks on täiendava kiiritusravi keskuse loomine või olemasolevate keskuste arendamine.

Haiglavõrgu arengukava haiglate strateegiliste investeeringutega on loodud kaasaegsed kiiritusravi keskused Põhja-Eesti Regionaalhaiglas ja Tartu Ülikooli Kliinikumis, kuid kumbki keskus ei tööta praegu kaugeltki maksimaalsel võimsusel.

Kliinikumis töötab praegu kaks lineaarkiirendit, ruumid on olemas neljale kiirendile. Lisaks on võimalik panna vajadusel kiirendid tööle mitmes vahetuses. Sellest tulenevalt on Tartu Ülikooli Kliinikumis olemas potentsiaal vähemalt kahekordseks kiiritusravi mahtude kasvuks.

Kiiritusravi võimaluste edasine laiendamine on olnud piiratud eelkõige Eesti Haigekassa lepingumahtude tõttu. Vajalik on nii aparatuuri kui ka patsientide ravijärgse majutuse parandamine, mis omakorda peab olema tagatud piisava lepingumahuga haigekassa poolt, märgivad Kliinikumi esindajad.

Keskustest kaugemal elavad kiiritusravi patsiendid ei pea olema paigutatud statsionaarsetesse aktiivravi vooditesse kui selleks puudub meditsiiniline vajadus. Neile patsientidele tuleks kompenseerida majutusvõimalus haiglaväliselt või transporditeenus. Mõlemat lahendust on erialaselts taotlenud haigekassalt, kuid hetkel on taotlused lükatud tagasi kui mittetervishoiuteenused. Antud temaatika tuleks uuesti võtta käsitlemisele ja lahendada.

Eelmäe ja Padrik kinnitavad, et Kliinikumi vähikeskus töötab väga selgelt järjest kvaliteetsema ja kättesaadavama kiiritusravi suunas. Kuivõrd ravi rahastuse ressursid ei sõltu mitte niivõrd haiglatest (täiendavate rahastamise ressursside korral on mõlemal piirkondlikul haiglal oluline kiiritusravi arendus- ja rakendusvõimekus olemas) kuivõrd haigekassa poolsest rahastamise võimest, siis on väga oluline kaaluda riiklike ressursside  efektiivset kasutamist kiiritusravi korraldamisel.

Kliinikumi esindajad leiavad, et onkoloogilise ravi otsused peavad baseeruma tõenduspõhistele andmetele ja nende põhjal koostatud ravijuhistele ning piisava kulutõhususega ravimeetodite kasutamisele. Pikaajalise kiiritusravi prognoosi tegemiseks on vajalik põhjalikum analüüs, mis tugineb terviklikule tervishoiu rahastamise prognoosile, Eesti vähihaigestumuse prognoosile ja olemasolevate vähikeskuste arengukavadele.

Praegu toetab TÜ Kliinikum kahes haiglavõrgu arengukava haiglas paikneva kiiritusravi keskusega jätkamist.   

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.