Naistearstid: nelja-aastane residentuur on liiga lühike

Eesti Naistearstide Selts pöördus terviseministri poole palvega pikendada sünnitusabi ja günekoloogia residentuuri nominaalset õppeaega senise nelja aasta asemel viiele aastale.

Naistearstide koolituse programm tuleb viia vastavusse Euroopa Liidus kehtivate nõuetega, rõhutab naistearstide selts.

EBCOG (European Board and College of Obstetrics and Gynaecology) ühendab Euroopa riikide naistearstide eriala organisatsioone. EBCOGi eesmärk on parandada naistele ja vastsündinutele suunatud abi, välja on töötatud sünnitusabi ja günekoloogia standardid, baasnõuded erialase väljaõppe harmoniseerimiseks Euroopas, sisse on viidud residentuuri õpet läbiviivate haiglate akrediteerimine.

Eestis viidi akrediteerimine läbi 2016. aasta juunis TÜ Kliinikumi naistekliinikus ja Ida-Tallinna ning Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus. Kõik kolm residentuuri õppebaasi said akrediteeringu, kuid ühe puudusena ja parandamist vajava asjaoluna toodi välja residentuuri õppeaja mitte-vastavus Euroopas kehtivale nõuetele, st et sünnitusabi ja günekoloogia residentide miinimum õppeaeg peab olema 5 aastat.

Seltsi esindajad ätkavad, et EBCOG on välja töötanud programmi Project for Achieving Consensus in Training, milles on kirjeldatud põhinõuded sünnitusabi ja günekoloogia residentide koolitamiseks, programm on kestusega vähemalt viis aastat.

"Sünnitusabi ja günekoloogia on laiapõhjaline eriala. Naistearstiks saamiseks on vajalikud teadmised rasedate jälgimisest nii normi kui patoloogia sh kaasuvate raskete haiguste korral, sünnieelsest diagnostikast, lootemeditsiinist ja loote seisundi jälgimisest, normaalse ja patoloogilise sünnituse juhtimisest," seisab pöördumises.

Eriala sisaldab tegutsemist erakorralistes ja kriitilistes situatsioonides olles valmis elustama nii vastsündinut kui täiskasvanut omades teadmisi vastsündinute sünnitusjärgse adaptatsiooni ning seisundi hindamise kohta. Naistearstil peab olema valmisolek osutada operatiivset sünnitusabi, ta peab omama häid teadmisi naistehaiguste, reproduktiivmeditsiini ja -endokrinoloogia alal, tegelema prekantserooside, hea- ja pahaloomuliste kasvajate raviga.

Residentuuri jooksul tuleb omandada head kirurgilised oskused nii avatud kui ka endoskoopilisteks lõikusteks, samuti peab olema valmis nõustama nii naist kui ka kogu perekonda keerulistes ja eetiliselt tundlikes situatsioonides, tegelema naise tervise probleemide ja nende ennetamisega kogu naise elukaare jooksul, sh nõustama kontratseptsiooni ja pereplaneerimise teemal.

Lisaks eelnevale on vajalik ettevalmistus uroloogia ja urogünekoloogia valdkonnas, vaagnapõhja kirurgias, teadmised intensiivravist, üldkirurgiast, dermatoveneroloogiast ja geneetikast.

"Nelja-aastane õppeprogramm on liiga lühike, et saada piisav ja kaasaja nõuetele vastav laiapõhjaline ettevalmistus ning lisaks omandada head käelised/kirurgilised oskused. Sünnitusabi ja günekoloogia on kirurgiline eriala, Eestis on kirurgiliste erialade residentuuri kestus viis aastat," märgib selts pöördumises.

Eesti on Euroopa Liidus üks väheseid riike, kus residentuuri pikkus sünnitusabi ja günekoloogia erialal ei ole viie aasta pikkune. Enamikes Euroopa riikides on sünnitusabi ja günekoloogia residentuuri pikkuseks 5-7 aastat. Nii soovibki naistearstide selts sünnitusabi ja günekoloogia residentide õppeprogrammi uuendada ja viia vastavusse EBCOG-PACT soovitustega.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.