Anestesioloogia residentuur veel pikendust ei saa

Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi anestesioloogia ja intensiivravi professor Joel Starkopf
Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi anestesioloogia ja...

Kui peremeditsiini residentuuri tahetakse pikendada aasta võrra juba 2019. aastast, siis anestesioloogia ja intensiivravi residentuuri pikendamise ettepanek sai praegu ministeeriumilt eitava vastuse.

Märtsis saatsid Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi anestesioloogia ja intensiivravi professor Joel Starkopf ja Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna residentuuriprodekaan Urmas Lepner sotsiaalministrile kirja, kus tegid ettepaneku pikendada anestesioloogia ja intensiivravi residentuuri neljalt aastalt viiele.

Argumendid õppeaja pikendamise kasuks

Õppeaja pikendamise vajadust põhjendades viitasid nad Euroopa standardnõuetele. Arstlike erialade Euroopa organisatsiooni (U.E.M.S. Union Européenne des Médecins Spécialistes) soovituste kohaselt on anestesioloogia eriarsti õppe pikkuseks viis aastat. Lisaerialad, nagu valuravi, intensiivravi jt, peaksid omandatama sellele järgneva õppeaja jooksul. Eestis sisaldab anestesioloogia eriarsti õpe ka intensiivravialast ettevalmistust. Et tagada lisaks anestesioloogiale ka nõuetele vastav intensiivravi alane eriarsti ettevalmistus, oleks õppeaega vaja kindlasti pikendada, kirjutasid Starkopf ja Lepner.

Teiseks põhjuseks on välisakrediteerimine. 2017. aastal hindas anestesioloogia eriarstiõpet Tartu Ülikoolis ja Tartu Ülikooli Kliinikumis Euroopa Anestesioloogide Seltsi hindamiskomisjon. Kui üldhinnanguna oldi meie õppetegevusega rahul, siis olulise puudujäägina märgiti residentuuri lühikest kestust, eriti arvestades intensiivravi kui lisaeriala omandamist.

Õppeaja pikendamise poolt räägib ka olukord teistes Euroopa riikides. Hiljuti 36 Euroopa riigis tehtud küsitluse alusel on vaid kuues riigis (sh Eestis) õppe kestus lühem kui Euroopa erialaorganisatsioonide soovitatud viis aastat, viitasid ülikooli esindajad. Meie naaberriikides – Lätis, Soomes, teistes Põhjamaades – on õppe kestus vähemalt viis aastat.

Lisaks on valdaval osal anestesioloogiale lähedastel erialadel – erakorraline meditsiin, kirurgia erialad, kardioloogia – kestab eriarsti õpe Eestis viis aastat. Tagamaks anestesioloogide võrdväärselt heatasemeline ettevalmistus, oleks vajalik nende õppeaja pikendamine, märgiti ministeeriumile saadetud kirjas.

„Anestesioloogidel on tänases eriarstiabis oluline roll. Sageli on nende juhtida kriitilised olukorrad, kus otseselt nende tegevusest sõltub haige elu. Seetõttu on eriala kutsestandardid väga kõrged. Residentuuriõppe vastutavate õppejõududena peame äärmiselt oluliseks, et eriarstiõpe Tartu Ülikoolis vastaks Euroopa standardnõuetele,“ kirjutasid Starkopf ja Lepner. Nad lisasid, et ettepaneku on heaks kiitnud Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond ja Eesti Anestesioloogide Seltsi juhatus.

Hetkel vastus eitav

Terviseala asekantsler Maris Jesse kinnitas eile ülikooli esindajatele saadetud vastuses, et ettepanekut arutati ning ollakse nõus, et anestesioloogia ja intensiivravi residentuuri pikendamine aasta võrra on vajalik ning aitab kaasa eriarstide paremale ettevalmistusele. „Siiski tuleb arvestada, et residentuuri pikendamine toob kaasa lisakulu, mis on vajalik eelnevalt planeerida riigieelarvesse. Uute lisataotluste esitamine on võimalik järgmisel aastal. Juhul kui lisataotlus kiidetakse heaks on võimalik õigusaktides vastavad muudatused ka teha,“ andis ta praegu siiski eitava vastuse.

Samas andis sotsiaalministeerium eile teada, et on saatnud kooskõlastusringile eelnõu, millega plaanitakse pikendada peremeditsiini residentuuri kestust kolmelt aastalt neljale. Muudatused on kavandatud jõustuma alates 2019. aasta 1. juulist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.