Medita on ametiga valeandmete teemal tänavu juba vaielnud

AS Medita Baltics omanik Kristo Ausmees
AS Medita Baltics omanik Kristo Ausmees

Möödunud nädalal alustas prokuratuur AS Medita Baltics tegevuse osas kriminaalmenetluse, uuritakse valeandmete esitamist terviseametile. Kliiniku esindajale Kristo Ausmehele ei ole tänaseni teada, milles täpselt neid kahtlustatakse.

„Jätkuvalt ei tea ma Medita esindajana, milles meid süüdistatakse. On kurb, et 2018. aasta Eesti Vabariigis kuuleb isik enda vastu algatatud menetlustest ajakirjandusest, prokuratuur pole meid sellest teavitanud,“ ütles Ausmees.

Prokuratuurist kinnitati, et terviseameti edastatud andmete kontrollimiseks alustas prokuratuur kriminaalmenetluse karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb valeandmete esitamist. Kriminaalmenetluse alustamise kohta teavitatakse avaldajat. „Uurimise käigus kuulatakse üle tunnistajaid, kogutakse tõendeid. Kui kogutud andmed viitavad kuriteo toimepanemisele, siis esitatakse kahtlustus ning alles kohtueelse uurimise lõpus süüdistus. Viimase osas peab loomulikult alus olema,“ selgitas prokuratuuri pressinõunik Kristina Kostina.

Kõnealune uurimine on tema sõnul algusjärgus, menetlust alustati alles eelmisel nädalal. „Kuna ees on vajalike menetlustoimingute teostamine, sh ka ülekuulamised, siis pole praegu võimalik olemasolevaid uurimisandmeid avalikustada,“ lisas Kostina.

Kohtus juba käidud

Medita Baltics on juba terviseametiga tänavu (august-oktoober) kohtus vaielnud väite üle, nagu oleks Medita esitanud terviseametile valeandmeid tegevusloa saamiseks aadressil Mustamäe tee 55a Tallinnas. Vaidlusi tekitas tegevusloa taotlusele lisatud tegevuskoha teise korruse plaan, millest nähtuvalt on operatsiooniruumi suuruseks 40 m2. Vastavalt sotsiaalministeeriumi määrusele peab olema operatsioonituba ortopeedia tervishoiuteenuste osutamiseks vähemalt 36 m2. Küsimus on selles, kas lüüsi tohib lugeda operatsioonitoa osaks. Medita joonisel on arvatud lüüs operatsiooniruumi sisse: ilma selleta oleks ruumi suurus olnud vaid 30,9 m2.

Medital on aga olemas terviseameti järelvalve akt 18. aprillist 2018, mille alusel vastavad nimetatud ruumid seadusele. „Akti koostanud järelvalve ametnik on ka hiljem meie erinevates tegevuskohtades ruume inspekteerinud, seetõttu on alust arvata, et tegemist on inimesega, kes tunneb seadust ja vastutab enda poolt tehtavate otsuste eest. Selle akti alusel väljastati meile ka tegevusluba,“ ütleb Ausmees.

Kõnealuse tegevusloa tunnistas terviseamet augustis kehtetuks, kuid pärast kohtuvaidlust tühistas oma otsuse ning on Ausmehe sõnul valeandmete esitamise süüdistuse tagasi võtnud. Ausmees ei usu, et seekordse kahtlustuse sisuks on seesama joonis. "Ei taha uskuda, et sama teemat proovitakse uuesti süüdistuseks formuleerida," ütles ta.

Praeguseks on terviseamet vaidlusi tekitanud tegevusloa uuesti kehtetuks tunnistanud, kuid seekord Medita enda soovil. „Medita tegi ise eelmisel nädalal avalduse terviseametile, et tühistada mitmed tegevused mitte ainult tegevusloal L04251, vaid ka tegevusloal L03885. Terviseamet oma otsusega selle ka kinnitas,“ selgitas Ausmees.

Vaidlusaluses tegevuskohas Mustamäe teel ei ole Medita ühtki tegevust teinud. „Ja ei tee ka hetkel ja tulevikus, sest selleks puudub tegevusluba,“ lisas Ausmees.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.