Haigekassa sai maksumaksja vaenlase tiitli

Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane
Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane

Eesti Maksumaksjate Liit (EML) kuulutas täna välja 2018. aasta maksumaksja sõbra ja vaenlase tiitli saajad.

Maksumaksja vaenlase tiitli said Eesti Haigekassa ja Eesti Töötukassa. "Selle asemel, et mõlemad asutused lahendaksid oma tõelisi probleeme, hakkasid „kassad“ 2018. aasta suvel käsikäes tegelema nimevahetusega, soovides ennast nimetada tervisekassaks ja töökassaks," selgitas liit oma valikut. "Jääb mulje, et see ongi hetke kõige põletavam murekoht, ilma milleta ei saa need asutused oma põhifunktsioone enam täita."

Esialgse prognoosi kohaselt oleks nimevahetuste hinnaks kujunenud pea miljon eurot, mis kahanes küll meedia ja maksumaksjate pahameele sunnil enam kui poole miljoni võrra, märkis EML. "See oli ka nimevahetuse saaga ainus positiivne moment, kus tõestati, et kui vaja, on võimalik maksumaksja raha kokku hoida küll," leiab liit.  Liidu seisukoht on, et mõlemad kassad võivad edukalt jätkata praeguste nimedega. Arvestades seda, et riik on nagunii töötukassa reservid endale sundkorras laenuks võtnud, et muu hulgas lappida ka haigekassa eelarve puudujääki, võikski kaks kassat ühendada ja panna nimeks „Ühiskassa“.

Haigekassa: suvine summa oli esialgne

Haigekassa ei ole oma nime vahetamiseks veel kulusid teinud ja teema on hetkel ootel. "Kui me nime peaksime vahetama, siis selleks kuluvat raha ei võeta inimeste raviks kuluvast rahast, vaid see summa kaetakse haigekassa tegevuskulude arvelt," kommenteeris haigekassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonna juhataja Evelin Trink Eesti Maksumaksjate Liidu omistatud tiitlit.

Suvel meedias liikunud summa oli tema sõnul esialgne ja selle taga ei olnud põhjalikku arvutust. "Täna saame öelda, et meie arvutuste järgi kuluks haigekassa nimevahetuseks reaalselt paarkümmend tuhat eurot ja vahetaksime dokumendiblankette ja muud meie vana nimega esemeid välja järjest ehk osaliselt on need kulukohad ka nimevahetuseta," selgitas Trink.

Ta lisas, et haigekassa on nõus, et nimi üksi ei muuda midagi, mistõttu soovitakse ja panustataksegi ka nimevahetuseta üha enam  tööd ja raha ennetusse. "Meie ühine ravikindlustus ägab hetkel elustiilihaiguste koorma all, millest väga paljud oleksid just ennetatavad ning kus inimesed saavad ise väga palju oma tervise heaks teha. Osad haigused on varakult avastatavad ja sel juhul ka ravitavad ning haiguste ravimine on kordades kulukam kui nende ennetamine," ütles Trink.

Haigekassa ongi juba suunanud üha enam raha ennetusse, mille eelarve kasvas aastaga üle 30% ja see jätkub ka edaspidi, selgitas ta. Kasvava numbri taga on mitmed olulised tegevused: vähi sõeluuringud, koolitervishoid, laste ja nende emade terviseuuringud, krooniliste haiguste jälgimine. "Tänu tervisekeskuste loomisele saame aina rohkem inimeste tervise toetamiseks ja haiguste ennetamiseks kaasata perearste, kes on tervisemurede korral alati inimese esimene abistaja. Tervisekeskuses annavad nõuandeid õde, ämmaemand ja tulevikus vaimse tervise õde," rääkis Trink.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.