Täiskasvanute huvi leetrivaktsiini vastu on kasvanud

Kui leetrite vastu vaktsineeritud laste protsent on aastatega langenud, siis täiskasvanute huvi end selle haiguse eest kaitsta on pärast mullust leetripuhangut kasvanud.

2018. aastal suurenes võrreldes 2016. aastaga vaktsineerimiste ja revaktsineerimiste arv täiskasvanute seas rohkem kui neli korda. Mullu vaktsineeris end leetrite vastu 738 täiskasvanud ja revaktsineeris 764. 2016. Aastal vaktsineeris end leetrite vastu 155 täiskasvanut ja revaktsineeris 147.

Laste seas on vaktsineerimisega hõlmatus langenud. Kooliõdede hinnangul on vaktsineerimisest keeldujaid kaks korda üle ohtliku taseme ning nad pöördusid täna avalikult lapsevanemate poole üleskutsega oma lapsi selle haiguse eest kaitsta. Loe pöördumist SIIT.

Hõlmatus MMR vaktsineerimisega

2016

2017

2018

MMR1-ga 2-aastastel

93,2%

93,3%

92,9%

MMR2-ga 14-aastastel

91,5%

90,6%

88,3%

Vaktsiini kättesaadavus võib varieeruda

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiaosakonna peaspetsialist Irina Filippova tõdes, et kuna leetritesse haigestumine tegi eelmisel aastal Euroopas olulise hüppe, on suurenenud ka huvi MMR-vaktsiini vastu. Kuigi terviseametile teadaolevalt on vaktsiin tervishoiuasutustes olemas nii immuniseerimiskavaga vaktsineeritavatele lastele kui revaktsineerimist soovivatele täiskasvanutele võib vaktsiini kättesaadavus tulenevalt vaktsineerimishuvist olla erinevates apteekides ja vaktsineerimiskohtades erinev. „Juhul, kui vaktsiini hetkel tervishoiutöötajal ei ole, saab inimene oma vaktsineerimise soovist teatada ja arstiga kokku leppida vaktsineerimise aja,“ soovitas Filippova lisades, et MMR-vaktsiini tarneaeg võib võtta mõne nädala.

MMR-i vaktsiin on immuniseerimiskava raames tasuta tagatud kõigile lastele ja leetrihaige lähikontaktsetele. Täiskasvanud saavad end tasuliselt leetrite vastu vaktsineerida.

Filippova lisas, et reisi planeerides tuleb meeles pidada, et vaktsineerimise järgse immuunsuse kujundamiseks kulub 2-4 nädalat. Seega peaksid potentsiaalsed reisijad alustama oma reisivaktsineerimise tegevused 1,5-2 kuud enne reisile minekut.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.