Seoses koroonaviiruse testimise suurendamisega üle Eesti lõi Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus lihtsa võimaluse kõigil testitutel ise oma analüüsitulemustega patsiendiportaalis digilugu.ee tutvuda.
Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse juhi Katrin Reinholdi sõnul loodi selline lahendus eeskätt inimeste kiiremaks teavitamiseks, aga ka perearstikeskuste töökoormuse optimeerimiseks, sest neil lasub vastutus nii koroonaviiruse haigustunnustega inimestele saatekirju väljastada kui ka inimesi tulemustest teavitada.
“Selleks, et koroonaviiruse testi teinud inimesed ei peaks niigi ülekoormatud perearstikeskuste telefonidel helistama ja sealt oma analüüside saabumise ning tulemuste kohta uurima, lisasime patsiendiportaali esilehele võimaluse testi tulemustega ise tutvuda,” rääkis Reinhold ning lisas, et tervise infosüsteemi koondatakse ka juba eelnevalt testitute inimeste analüüsitulemused.
“Tegemist on väga hea lahendusega, mis aitab sel kiirel perioodil keskenduda keerulisemate terviseprobleemidega patsientidele ja nende nõustamisele,” ütles Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Argo Lätt. “Patsiendid saavad testi tulemuse patsiendiportaalist ja kui test on positiivne, saab edasi suhelda oma perearstikeskusega.”
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kuidas testima pääseb?
•Kui haigestud, helista oma perearstile. Perearst hindab testimise vajalikkust.
•Kui perearst otsustab, et vajad testimist, kirjutab ta saatekirja ja sulle helistatakse, et kokku leppida sobiv aeg ja koht.
•Sõida autoga kokkulepitud kohta ja võta kaasa dokument.
•Vastused saabuvad kahe tööpäeva jooksul ja neid saad vaadata patsiendiportaalist www.digilugu.ee. Sealt leiab lisainfot ja suuniseid eesti-, vene- ja inglise keeles. Vajadusel edastavad infot ka perearstid.
Seotud lood
Ehkki valitsuse sõnum on, et nüüd saab perearstide kaudu rohkem koroonateste teha, ei kinnita seda testimise juhend. Varem terve olnud inimene peab saatekirja saamiseks olema rauk.
Riik, perearstid ja erameditsiiniettevõtted alustasid koostööd, et juba lähipäevil käivitada 8 Eesti linnas perearsti saatekirja alusel tasuta koroonaviiruse laiendatud testimine, mille vastus antakse ühe tööpäeva jooksul.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.