• 01.12.20, 09:48

Meditsiinistaapide juhid: palun vähendage kontakte nakkuse piiramiseks!

Tervishoiu hädaolukorra meditsiinistaapide juhid, Tartu Ülikooli Kliinikumi kriisikomisjoni juht, anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku juhataja professor Joel Starkopf ja Regionaalhaigla juhatuse liige-ülemarst professor Peep Talving panevad Eesti elanikele südamele: viiruse leviku piiramine ja muu vajaliku ravi kättesaadavus sõltub igaühe käitumisest. Palun vähendage kontakte, hädavajalike kontaktide puhul tagage hajutatus, kandke maske, järgige kätehügieeni ja õhutage ruume.
Professor Peep Talving.
  • Professor Peep Talving.
Eesti liigub hetkel COVID-19 nakatumise sellise taseme suunas, mis juba tingib vajaduse plaanilise ravitöö piiramiseks. Eesti meditsiinisüsteemis on töötajate ja haiglavoodite arv piiratud. Jätkuv COVID-19 nakatumiste kasvuga kaasnev vajadus luua täiendavaid voodikohti COVID-19 haigete raviks tähendab, et haiglate personal ja voodid tuleb muust tööst vastavas mahus vabastada.
Palume igaühe panust, et haiglad saaks võimalikult suures ulatuses jätkata plaanilise ravitööga. Ainult ühise pingutusega on see võimalik. Igaühe käitumine mõjutab plaanilist ravi meie kõigi perekonna- ja kogukonna liikmetele – see võib olla Sinu ema, Sinu isa ja Sinu naaber, kelle ravi ja elukvaliteet Sinust sõltub.
Nakkuse leviku pidurdamiseks on vaja lihtsustatult öeldes viia nakkuskordaja ehk R0 alla 1 (praegu on see 1,25). Seda saab saavutada, kui igaüks pingutab natuke ja annab oma panuse:

Artikkel jätkub pärast reklaami

- Vähendades oma kontakte
- Vähendades nakatumise tõenäosust kontaktides, st inimeste keskel viibides tuleb tagada hajutamine ja kanda maski
- Tagades kätehügieeni, järgides köhaetiketti
COVID-19 haigust tekitav viirus SARS-COV-2 levib nii piisknakkusena kui aerosoolina. See tähendab, et oluline on siseruumide hea ventilatsioon või ruumide õhutamine. Võimaluse korral tuleb teha kaugtööd. Kui siiski tuleb viibida ühes ruumis teistega, tuleb hajutada, kanda maski ja ruumi õhutada.
Meenutuseks, mask kaitseb kahel moel: nakatamise eest ja nakatumise eest. Maski kandes väheneb tõenäosus, et viirusekandja kannab viirust edasi. Samuti väheneb maski kandes maskikandja saadav viirusedoos, kui ta puutub kokku nakkusohtliku isikuga. Lühidalt – minu mask kaitseb Sind, Sinu mask kaitseb mind!
Meditsiinistaapide nimel:
Professor Joel Starkopf, M.D., Ph.D, Lõuna meditsiinistaabi asejuht, TÜK kriisikomisjoni juht
Professor Peep Talving, M.D., Ph.D, Põhja meditsiinistaabi juht, Regionaalhaigla kriisistaabi juht

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele