Mai keskpaigas toimunud vebinaril andis regionaalhaigla nahahaiguste osakonna juhataja Maigi Eisen ülevaate psoriaasihaige käsitlusest ja psoriaasi lokaalsest ning süsteemsest ravist.

- Enne raviga alustamist tuleb hinnata psoriaasi kulgu kollete arvu põhjal.
- Foto: Shutterstock
Psoriaas on naha krooniline põletikuline haigus, mis avaldub ketendavate naastudena. Umbes 2–3% Euroopa rahvastikust põeb psoriaasi ning mehed ja naised haigestuvad võrdse sagedusega. Haigetel võib sageli kaasneda psoriaatiline artriit, hüpertensioon, rasvumine ja näiteks ka II tüüpi diabeet. Psoriaasil on märkimisväärne negatiivne mõju ka patsiendi psühhosotsiaalsele heaolule, mis võib väljenduda eelkõige depressioonina.
Seotud lood
Psoriaasi bioloogiline ravi on osutunud kliinilistes uuringutes tõhusaks. Kuna enamik analüüse on seni keskendunud üksikute bioloogiliste vahendite lühiajalistele tulemustele, on olnud vähe andmeid pikaajaliste tulemuste kohta kliinilises praktikas, kus erinevate bioloogiliste vahendite kasutamine on levinud.
Bioloogilisi ravimeid kasutatakse üha rohkem ja nii ka nahahaiguste ravis. Küsimustele bioloogiliste ravimite kasutamise kohta vastas Ida-Tallinna Keskhaigla dermatoveneroloog, vanemarst Pille Konno.
Kaasuvate haiguste kiire väljaselgitamine ja ravi on ühtlasi psoriaasi eduka ravi eelduseks.
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.