Geeniteraapia abil taastati valgustundlikkuse kaotanud võrkkesta talitlus

Šveitsi ja Ühendriikide teadlased kasutasid
geeniteraapilist manipulatsiooni, et valgusretseptorrakkude
(kolvikeste-kepikeste) puudumise tõttu pimedate hiirte võrkkestadele anda tagasi
valguse tajumise võime.

Meetod põhineb avastusel, et rohevetika Chlamydomonas reinhardtii valgusretseptori abil on võimalik muuta valgustundlikeks rakke, millele loodus on andnud ülesande edastada retseptorite poolt elektriimpulssideks muudetud signaale ajju, vahendas Eesti Geenikeskus Nature Neuroscience'i. Sellist lähenemist on proovitud juba paari aasta eest, kuid toona sai takistuseks asjaolu, et valgusimpulsi mõjul ei aktiveeru sugugi mitte kõik sellised rakud - miskipärast on oluline, et osad neist „vaikiksid”. Vastses uurimuses demonstreeriti võimalust, kuidas valgust tajuma panna vaid „õiget” tüüpi rakke, kuna vastasel korral jõuaks ajju tõlgendamatu impulsside segapuder.

Silma valgustundlike rakkude hävimine põhjustab mitmeid osalise või täieliku pimedaksjäämisega lõppevaid haigusi. Levinuim neist - vanurite silmapõhja kollatähni degeneratsioon (age-related macular degeneration) – on tänase seisuga ravimatu haigus, mis põhjustab umbkaudu iga kümnenda pimedusjuhu maailmas.


Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.