HIV viirusesse nakatumist rinnapiima kaudu saab vältida

USA Illinois, Chicago Lavaxi ja
Chicago ülikooli teadlased esitlesid uut võimalikku tehnoloogiat, mis aitab
imikutel vältida rinnapiima kaudu HIV viirusesse nakatumist.

AIDS – (acquired immune deficiency syndrome) omandatud immuunsuspuudulikkuse sündroom on ravimatu haigus ja seega on viiruse levikut ravi puudumisel raske kontrolli all hoida. Nakatunud täiskasvanult levib viirus rinnapiima kaudu imikule, mis on üheks suurimaks probleemiks Aafrikas, kus nakatunud emadel puuduvad rinnaga imetamisele teised alternatiivid, kirjutas ScienceDaily.com.

Teadlased eraldasid inimese suus oleva spetsiaalse pribiootilise laktobatsill bakteri, mida esineb piimatoodetes, jogurtites ja kefiiris. Pribiootiline laktobatsill püüab ja seob HIV viiruse kaitsekesta sisse. Laktobatsill bakter kasvab ja paljuneb, ning kui imik on bakteriga nakatatud, kestab kaitse seni, kuni laps on imetamisest võõrutatud.

See tehnoloogia pakub lihtsamat alternatiivi HIV vaktsiinidele. Sellele vaatamata esitab kuum kliima ja külmutusseadmete vähesus laktobatsill bakteri säilitamisele väljakutse. Teadlaste uuringu eesmärgiks oli välja töötada kauasäiliv laktobatsilluse bakteri baasil imikute toitesegu, mida saab kasutada HIV viiruse nakatumise vältimiseks rinnapiima kaudu.

Parimad biokaitsjatena toimivad ained laktobatsill bakteris on sukroos ja teroos. Need suhkrud säilitavad kuivkülmutatud laktobatsilliuse bakterit 4-20 °C. Pärast nelja nädalast säilitamist soojemal temperatuuril kuni 33 °C ja enam laktobatsilluse bakterid hukkuvad. Uurides erinevaid toiduaineid on teadlased leidnud uue alternatiivi. Uus aine aitab hoida HIV viirust takistaval laktobatsill bakteril elus püsida temperatuuril 33 °C kauem kui 12 nädalat. Saadud analüüsid näitasid, et pärast 12 nädalat oli imiku toitevedelikus laktobatsilli toime HIV viiruse blokeerimisel püsinud värskena.

Kokkuvõtvalt on teadlased loonud uue säilitamismeetodi, mis aitab HIV viirust blokeerival laktobatsill bakteril püsida kuumas kliimas ilma külmutamata elujõulisena. See meetod aitab ohutult, tulemuslikult ja profülaktiliselt kaitsta imikute nakatumist HIV viirusnakkusesse rinnapiima kaudu.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.